Prečo sa papilómy objavujú na krku a ako sa s nimi vysporiadať?

Papilómy na krku sú benígny novotvar, ktorý nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, ale dodáva iba neestetický vzhľad. Okrem toho vám neumožňujú normálne nosiť žiadne oblečenie - ak je krk otvorený, potom sú viditeľné a nie je to krásne; ak je zatvorený, môžu sa trieť o materiál a spôsobiť nepohodlie. Preto mnohí hľadajú spôsoby, ako tento kozmetický problém vyriešiť. Ale musíme začať tým, že zistíme dôvody ich vzhľadu.

Príčiny patológie

Charakteristickým znakom tejto patológie je, že formácie sa objavujú bez zjavného dôvodu, po ktorom sa môžu vyriešiť, zostať dlho nezmenené alebo náhle zmiznúť. Ale každá udalosť je reakciou tela na prítomnosť vírusu v nej. Do tela sa dostáva kontaktom cez epitel. Má viac ako 100 odrôd, z ktorých niektoré môžu spôsobiť zhubné novotvary. Telo dospelého človeka sa však s týmto vírusom dokáže vyrovnať, ale rast buniek sa zvyšuje za podmienok priaznivých preň - so znížením imunity. Dôvody sú:

 • ťažké prechladnutie;
 • chronické ochorenia vnútorných orgánov;
 • stres, prepracovanie;
 • nadmerné vystavenie ultrafialovému žiareniu;
 • užívanie hormonálnych antikoncepčných prostriedkov;
 • dlhodobé užívanie antibiotík;
 • nedodržiavanie hygienických noriem.
prechladnutie ako jedna z príčin papilómov

V dôsledku zníženej imunity sa vírus aktivuje a zabuduje sa do buniek epitelu a začne rásť v mieste, kam vírus vnikol. Silné prechladnutie môže spôsobiť výskyt papilómov na krku. Oblasť krku je najviac náchylná na túto patológiu, čo je uľahčené nasledujúcimi faktormi:

 • potenie;
 • vystavenie ultrafialovým lúčom;
 • usadzovanie prachu;
 • trenie so šatkami, goliermi.

Spočiatku môže mať novotvar veľkosť maku a nie je zvlášť rozlíšiteľný. Ale následne sa jeho rast zvyšuje a môže rásť z 1 mm na 1 cm alebo viac. Výrastky môžu pripomínať karfiol, pričom horná časť šupky stmavne. V niektorých prípadoch môže dôjsť k poraneniu nohy. Ale to len zhoršuje situáciu, rast sa zvyšuje.

Klasifikácia a typy

Pri zvažovaní papilómov na krku je možné rozlíšiť tieto typy:

 • Filiformné papilómy. Spočiatku to vyzerá ako malý hnedastý hrbolček, ktorý sa následne natiahne na stonku a opiera sa o telo. Vrch môže byť v tvare bradavky alebo slzy a farba môže byť tiež ružová, telová alebo tmavohnedá.
 • Ploché papilómy. Vo vzhľade majú okrúhly alebo oválny tvar, niekoľko milimetrov v priemere a mierne stúpajú nad povrch kože. Nelíšia sa od zvyšku zdravej pokožky. Keď niekoľko papilómov rastie spolu do skupiny, môžu vytvárať konglomeráty s nerovnými hranicami.
 • Vulgárne papilómy (bežné alebo bradavice). Sú to okrúhle výrastky, ktoré stúpajú nad kožu a majú hnedastú farbu.

Zvyčajne sa jednotlivé útvary zmenia na viaceré s vytvorením veľkého zhluku, preto sú často poškriabané klincami a zranené odevom a šperkami. Papilómy na krku sa môžu zraniť, čo povedie ku komplikáciám.

Možné komplikácie

V zásade papilómy nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. V niektorých prípadoch však môžu viesť k rôznym druhom komplikácií spojených s:

 • Zranenie. Zranenie môže nastať v dôsledku trenia s oblečením, ako aj pri poškriabaní alebo roztrhnutí formácie od základne. Najčastejšie sa to deje s vláknitými papilómami, ktoré spôsobujú krvácanie.
 • Zápal. V dôsledku nedostatočnej hygieny, nadmerného potenia, nosenia špinavého oblečenia môže dôjsť k vírusovej infekcii. V tomto prípade sa rast stáva opuchnutým, hypertermickým a cíti sa bolesť.
 • Malignita. Degenerácia papilómu na krku do malígneho nádoru je pomerne zriedkavý jav. Nie je však možné úplne vylúčiť vývoj takejto situácie s vírusovou tvorbou. Preto stojí za zmienku príznaky tohto procesu: papilóm sa stáva čiernym, zväčšuje sa, objavuje sa výtok vo forme ichor alebo hnisavého sekrétu a bolesti.
poranenia papilómov vedú ku komplikáciám

Ak je papilóm zranený a začne krvácanie, potom je potrebné navlhčiť vatový tampón peroxidom vodíka a aplikovať ho na ranu. To pomôže nielen zastaviť krvácanie, ale aj dezinfikovať ranu.

Ak je papilóm zapálený, musíte sa najskôr poradiť s lekárom, aby ste predpísali protizápalové, antivírusové a antibakteriálne lieky. Ak sa objavia príznaky malignity, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom úplné vyšetrenie.

Klinické prejavy

Ochorenie je kozmetického charakteru, takže jeho prejav je viditeľný voľným okom. Rasty sa môžu líšiť v závislosti od typu vírusu, ktorý spôsobuje túto patológiu. V zriedkavých prípadoch sa vyskytujú nepohodlie, pálenie a svrbenie. Ak dôjde k lokálnej teplote, bolesti a opuchu formácie, existuje možnosť jej zápalu alebo malignity. Aby ste sa o tom uistili, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Diagnostické metódy

Keďže prejavy infekcie ľudským papilomavírusom sú celkom charakteristické, lekári najčastejšie vykonávajú iba externé vyšetrenie. Niektoré typy papilómov však vyžadujú dôkladnejšie vyšetrenie.

Po prvé, pred odstránením papilómov z krku by ste mali urobiť škrabanie alebo náter, aby ste otestovali prítomnosť vírusových častíc. Na tento účel sa najčastejšie používa metóda polymérnej reťazovej reakcie.

V tomto prípade sa zistí nielen samotný vírus, ale aj jeho typ. Tento bod je dôležitý pre určenie možnosti degenerácie formácie do malígneho nádoru.

Po chirurgickom odstránení papilómu sa vykoná biopsia, ktorá odhalí špecifické zmeny v štruktúre kože a môže potvrdiť alebo vyvrátiť vývoj onkológie pod vplyvom papilomavírusu. Je tiež potrebné skontrolovať imunitu, ktorá je jednou z príčin nádorov. Imunita je pomerne zložitý systém a bez objasnenia diagnózy by ste nemali používať lieky, ktoré ju „zvýšia".

Možnosti liečby

Existuje niekoľko spôsobov liečby papilómov na krku:

 • chirurgické alebo hardvérové;
 • liečivé;
 • ľudový

Hlavná vec je úplné odstránenie výrastkov pomocou chirurgickej alebo hardvérovej metódy. Ostatné ide navyše. Zároveň by ste ich však nemali zanedbávať, pretože pomáhajú zlepšovať zdravie tela zvnútra.

Chirurgická alebo hardvérová liečba

Na úplné odstránenie papilómov sa používajú tieto metódy:

 • Chirurgický. Papilómy na krku môžu byť odstránené chirurgicky. Výhodou tejto metódy je, že telo papilómu je zachované, čo vytvára príležitosť študovať ho na bunkovej úrovni. Existuje však významná nevýhoda - zanecháva stopy a malé jazvy. Vykonáva sa v lokálnej anestézii. Táto metóda sa používa v prítomnosti niekoľkých veľkých útvarov. Pri viacerých malých bude eliminácia náročnejšia a časovo náročnejšia.
 • Laserová koagulácia. Laser sa nastavuje v závislosti od veľkosti a typu útvaru, po ktorom sa vypáli. Nedochádza k krvácaniu, pretože rana a poškodené cievy sú pod vplyvom zvýšených teplôt utesnené. Miesto odstránenia sa pokryje kôrkou, ktorá po čase sama zmizne. Pri silnom vystavení laserovému lúču môžu zostať dosť hlboké jazvy, preto sa odporúča kontaktovať iba kvalifikovaných odborníkov.
 • Kryodestrukcia. Táto metóda využíva nízku teplotu, ktorá ničí štruktúru. Kvapalný dusík sa aplikuje bodovo na papilóm. Potom nastanú omrzliny a nervové bunky odumierajú. Postupne zomiera, nie je jej dodávané žiadne jedlo. Po pár dňoch odpadne. Hladká pokožka zostáva na svojom mieste. V niektorých prípadoch, keď je pokožka veľmi citlivá na chlad, môže zostať malá jazva. Ak pacient pociťuje pálenie a bolesť, potom je potrebné ošetrované miesto znecitlivieť.
 • Elektrokoagulácia. Táto metóda využíva elektrický prúd na vyhorenie papilómu. Zároveň je riadená sila prúdu a predchádza sa poškodeniu okolitej kože. Vyžaduje sa však lokálna anestézia.
chirurgické odstránenie papilómov

Medikamentózna liečba

Okrem hlavnej liečby vo forme úplného odstránenia papilómov je potrebná lieková terapia. Mechanizmus ich účinku je založený na baktericídnych, antivírusových účinkoch a deštruktívnych účinkoch na novotvary. Pre plný účinok musíte dodržiavať podmienky uvedené v návode.

Nasledujúce lieky sú najúčinnejšie:

 • prípravky obsahujúce kyselinu salicylovú;
 • extrakt z celandínu;
 • antiseptický liek obsahujúci striebro.

Pri použití externej terapie je nevyhnutné používať spolu s ňou imunostimulačné lieky. To bude mať pozitívny vplyv na celú terapiu. Stojí za to pamätať, že papilomavírus je infekčné ochorenie, ktoré sa môže preniesť na rodinných príslušníkov. Preto musí pacient používať individuálne prostriedky a predmety osobnej hygieny, ako aj prijať opatrenia na posilnenie svojho zdravia a ochranu ich sily.

Tradičné metódy

Alternatívna medicína sa môže použiť len po konzultácii s lekárom a ak po diagnostikovaní nie je rakovina. Na odstránenie papilómov sa často odporúča použiť celandínovú šťavu. Kauterizuje nádory a tie postupne odumierajú. Tento produkt by sa mal používať opatrne, pretože môže spôsobiť popáleniny. Veľké výrastky môžu zanechať stopy.

tradičné metódy boja proti papilómom

Môžete si vyrobiť dresingy s Kalanchoe alebo aloe. Za týmto účelom priložte odrezanú časť listu na papilóm a zaistite ho leukoplastom. Denne vymieňajte obväzy. Po 2-4 dňoch tvorba postupne zmizne. Šťava z celandínu je tiež jednou z ľudových metód na liečbu papilómov na krku. Cesnak alebo cibuľu priložte na výrastok reznou stranou nadol a zaistite leukoplastom na 3-5 hodín. Aplikujte podobné pleťové vody každý deň.

Z vlašských orechov si môžete vyrobiť masť. Za týmto účelom nakrájajte zelené vlašské orechy a pridajte k nim petrolej v pomere 2: 1. Zmes premiešajte a umiestnite na tmavé, suché miesto na 3 týždne, potom napnite a aplikujte na papilómy dvakrát denne. Tento výrobok uchovávajte v chladničke.

Preventívne opatrenia

V tomto prípade preventívne opatrenia pozostávajú iba z dodržiavania hygienických noriem. To znamená, že by ste nemali používať veci iných ľudí - uteráky, bielizeň, oblečenie atď. Treba si posilniť aj imunitu – cvičiť, správne sa stravovať a tráviť viac času na čerstvom vzduchu. Okrem toho stojí za to pamätať, že papilómy nemôžete viazať vláknami, odrezať ich alebo odtrhnúť sami. To môže viesť k rôznym druhom komplikácií.