Ako odstrániť papilóm

Odstránenie papilómov je kozmetický postup, ktorý možno vykonať takmer v každom lekárskom stredisku. V súčasnosti sa odstránenie nežiaducich novotvarov vyskytuje v čo najkratšom čase a je takmer bezbolestné. Dnes vám poviem o moderných metódach odstraňovania papilómov, ich vlastnostiach a nákladoch.

profesionálne odstránenie papilómu

Čo sú papilómy

Ľudský papilomavírus (HPV) je v skutočnosti skupina vírusov, ktoré infikujú vonkajšiu vrstvu tela. Napriek svojej zhode sa HPV prejavuje rôznymi spôsobmi, hoci zjednocujúcou vlastnosťou všetkých vírusov tejto skupiny je výskyt bradavíc (papilómov) rôznych tvarov na koži. A hoci samotný papilóm je klasifikovaný ako benígny nádor a nepredstavuje žiadnu priamu hrozbu pre zdravie, ich prítomnosť môže výrazne znížiť vizuálnu príťažlivosť človeka.

Vo väčšine prípadov sa papilómy prejavujú výlučne ako kožné ochorenie šírené kontaktnou metódou v domácnosti, ale HPV sa môže prenášať aj sexuálne, pričom ide o sexuálne prenosné ochorenie, ktoré spôsobuje genitálne formy papilómov. V každom prípade, keď sa na koži objavia nepochopiteľné útvary, podobné papilómom (bradavice, krtky), je lepšie okamžite konzultovať s lekárom. Keďže estetická medicína je tu bezmocná, treba navštíviť dermatológa.

Prečo sú nebezpečné

Papilómy (bradavice) sú prejavom aktívnej vírusovej infekcie, ktorá sa rýchlo šíri sexuálnym a domácim kontaktom cez mikrotrhlinky na koži. Znížená imunita prispieva k infekcii a aktivácii vírusov. Preto čím skôr odstránite novotvar na koži, tým lepšie. Vyhnete sa tak širšiemu šíreniu papilómov (bradavíc) na vlastnej koži.

Liečba papilómov doma sa kategoricky neodporúča.

Zákerný vírus spôsobuje nielen papilómy a bradavice, ale môže sa šíriť aj do vnútorných orgánov, čo vedie k vážnejším ochoreniam.

Aký je najlepší spôsob odstránenia papilómov

K dnešnému dňu je najúčinnejšia a najšetrnejšia metóda rádiových vĺn na prístroji Surgitron, ktorá vám umožňuje vyhnúť sa tvorbe jaziev. Táto bezkontaktná metóda umožňuje lekárovi odstrániť iba choré bunky bez ovplyvnenia okolitého tkaniva. Vysokofrekvenčné vlny sú absorbované iba intracelulárnou tekutinou novotvarov, vďaka čomu je riziko poškodenia susedných orgánov a tkanív minimalizované.

K výhodám Surgitronu okrem minimálneho poškodenia tkaniva a hojenia bez jazvy patrí: urýchlenie regeneračných procesov, sterilizačný efekt rádiových vĺn a možnosť odberu materiálu na histologické vyšetrenie. Definuje charakteristické znaky benígneho, premalígneho a malígneho novotvaru.

Indikácie:

 • poškodenie novotvaru
 • zmeny jeho tvaru
 • ak krtek spôsobuje nepríjemnosti, trie sa o oblečenie, nachádza sa na traumatickej oblasti kože alebo je príliš otvorený a zraniteľný

Kontraindikácie:

 • akútne štádium zápalových procesov
 • infekčné choroby
 • cukrovka
 • epilepsia
 • glaukóm
 • zhubné novotvary

Metódy odstraňovania papilómov a bradavíc

Keď sa stanoví presná diagnóza, musíte začať bojovať proti infekcii papilomavírusu. Liečba musí byť komplexná. Je potrebné zvoliť správnu terapiu na potlačenie vírusu v tele a odstránenie papilómov alebo kondylómov. Dnes existuje niekoľko produktívnych metód, ako sa týchto novotvarov zbaviť, ktoré sú väčšinou bezbolestné, bezpečné a nezanechávajú jazvy.

Lekárske odstránenie (kauterizácia)

Ide o odstránenie pomocou liekov. Novotvary na koži sa odstraňujú pomocou týchto liekov kauterizáciou. Nikdy to však nerobte sami! – Neopatrné používanie môže spôsobiť popáleniny.

laserové odstránenie

Pri tejto metóde odstraňovania papilómov a kondylómov sa spaľujú pomocou laserového lúča oxidu uhličitého. Po zákroku väčšinou zostáva mikroskopická rana, ktorá sa zahojí do 3-4 týždňov. Odstránenie prebieha presne, bez poškodenia susedných oblastí kože. Rehabilitácia ako taká nie je poskytovaná - koža sa obnoví sama, nie sú žiadne jazvy. Laserom je možné odstrániť jednotlivé aj viacnásobné útvary na tvári a tele, a to aj na chúlostivých miestach (na viečkach, v podpazuší, v perineu). Laserové odstránenie sa nevykonáva v prítomnosti rán alebo lokálnych zápalov kože, s herpesom, celkovými infekciami, tehotenstvom.

Odstránenie papilómov tekutým dusíkom (kryolýza)

Metóda spočíva v krátkodobom vystavení papilómu veľmi nízkym teplotám. Odstránené tkanivo sa zničí okamžitým zmrazením. Oblasť pokožky ošetrená dusíkom stráca citlivosť a stáva sa bielou. Úplné uzdravenie nastáva za 5-6 týždňov. Výhodou tejto metódy je ľahká tolerancia zákroku pacientom, absencia potreby anestézie a riziko zjazvenia. Avšak s odstránením dusíka je ťažké určiť hĺbku vystavenia papilómu alebo kondylómu.

odstránenie rádiových vĺn

Táto najnovšia metóda využíva prístroj Surgitron. Hlavnou pracovnou časťou prístroja je elektróda, čo je tenké volfrámové vlákno. V závislosti od potrebnej hĺbky expozície sa vyberajú rôzne elektródy.

Rádiové vlny s vysokou frekvenciou - od 3, 8 do 4 MHz - sú sústredené na konci elektródy. Novotvar je zničený v dôsledku energie, ktorá ohrieva papilóm zvnútra bez poškodenia okolitých tkanív. Elektróda sa zahrieva elektrickým výbojom a novotvar je okamžite „odrezaný" jedným pohybom.

Blízke tkanivá pod vplyvom ultravysokých teplôt sú akoby kauterizované, cievy sú „utesnené", čo pomáha predchádzať strate krvi a nepríjemným následkom, ktoré sú s ňou spojené. Neexistuje žiadna bolesť, susedné tkanivá nie sú poškodené. Dochádza k rýchlemu hojeniu, po odstránení nie sú žiadne stopy. To je najlepší spôsob, ako odstrániť nielen papilómy a kondylómy, ale aj akékoľvek iné kožné útvary.

Elektrokoagulácia

Ďalšia bežná metóda odstraňovania novotvarov, pri ktorej sa deštrukcia patologického tkaniva dosiahne vystavením elektrickému prúdu pomocou prístrojov ECHF. K zničeniu papilómov a kondylómov dochádza pod vplyvom vysokej teploty a v dôsledku toho sú poškodené aj susedné oblasti kože. Elektrokoagulácia je zvyčajne lacná, ale môže spôsobiť zranenie a zlé hojenie. Výhodou je, že pri tomto type odstraňovania je možné kontrolovať hĺbku expozície pokožky.

Chirurgické odstránenie pomocou skalpelu

Chirurgická excízia sa používa v prípadoch odstránenia veľkých novotvarov. Odstránenie prebieha na operačnej sále v lokálnej anestézii. Pri chirurgickej excízii sa zachytí aj malá časť zdravého tkaniva. Po operácii sa aplikujú kozmetické stehy, ktoré sa odstraňujú po cca 7 dňoch v závislosti od individuálnych indikácií. Pri odstraňovaní novotvarov na tvári sa táto metóda používa iba v núdzových prípadoch. Metóda je dosť účinná pri odstraňovaní malígnych nádorov.

etnoveda

Existujú aj ľudové prostriedky na odstránenie papilómov a kondylómov. Známou metódou je ich ošetrenie šťavou z lastovičníka. Na ochranu pokožky okolo papilómu pred spálením jedovatou šťavou z tejto rastliny sa maže detským krémom, potom sa do stredu kožného nádoru aplikuje kvapka liečivej tekutiny.

Ďalším liekom je infúzia púpavy s alkoholom, vysušuje a dezinfikuje pokožku.

Hlavy kvetov sú pevne naplnené v malej sklenenej nádobe a naplnené etylalkoholom. Trvajte na tom asi dva týždne, roztok sa uchováva na tmavom mieste. Postihnuté miesto namazávajú až päťkrát denne. Je ťažké povedať, aké bezpečné a účinné sú všetky tieto metódy, takže je lepšie nepokúšať osud a poradiť sa s lekárom.

Starostlivosť o pleť po zákroku

Po odstránení novotvaru sa snažte nezmáčať pokožku, neošetrujte ju pleťovými vodami, krémami, dekoratívnou kozmetikou.

V žiadnom prípade neodlupujte kôru vytvorenú po procedúre!

To môže viesť k infekcii rany, predĺženiu doby hojenia a výraznému zjazveniu. Po olúpaní kôrky je potrebné mladú pokožku chrániť pred slnečným žiarením krémom s UV filtrom. To pomôže vyhnúť sa výskytu stareckých škvŕn. Kým kôrka úplne neodpadne, nedotýkajte sa tohto miesta handričkou.

Prevencia výskytu papilómov a kondylómov

Ako už bolo spomenuté vyššie, vo väčšine prípadov sa vírus prenáša sexuálne, preto sa vyhýbajte príležitostným vzťahom, používajte bariérové metódy antikoncepcie. Prísne dodržiavajte pravidlá osobnej hygieny, pretože je možná aj "infekcia v domácnosti". Zdravý životný štýl a silná imunita vám umožnia vyhnúť sa výskytu papilómov a kondylómov. Okrem toho by ste mali pravidelne podstupovať vyšetrenia a robiť testy - ľudský papilomavírus môže zostať v tele dlhú dobu bez toho, aby sa prejavil.

Náklady na procedúry

Pred odstránením novotvarov na koži je potrebné poradiť sa s dermatovenerológom, zložiť potrebné testy a získať lekársky posudok. Až potom môžete pristúpiť k postupu odstránenia. To všetko je žiaduce urobiť na jednej klinike. Konečnú cenu procedúr je potrebné skontrolovať u odborníka.

Odstránenie papilómu doma

Odstránenie papilómov doma môže byť vykonané tradičným spôsobom alebo pomocou techník tradičnej medicíny.

 • Zmrazovanie dusíkom alebo kryodeštrukcia. V lekárni si môžete kúpiť špeciálny nástroj na odstránenie papilómov. Špeciálnymi aplikátormi sa nanáša na čistú pokožku v mieste lokalizácie bradavice. Liek sa má aplikovať tak, aby nedošlo k poškodeniu okolitého zdravého tkaniva.
 • Moderná medicína ponúka ďalšie východisko zo situácie - špeciálne pásy, ktoré sú impregnované deštruktívnou kompozíciou. Jeden z týchto pásikov sa na tri hodiny prilepí na oblasť kože, kde sa nachádza papilóm. Potom sa zhora aplikuje mokrý tampón, ktorým sa prúžok odstráni.
 • Ďalšia možnosť: odstránenie papilómov s celandínom. To neznamená trávu celandínu, ale chemické zloženie, ktoré má deštruktívny účinok na štruktúru papilómu. Nazýva sa „horský celandín", nanáša sa aplikátorom na bradavicu. Ten sčernie a po chvíli (v priemere to trvá týždeň) zmizne.

Odstránenie papilómov ľudovými prostriedkami je najčastejšie založené na použití bylinných infúzií alebo častí rastlín. Napríklad:

 • List aloe. Spravidla sa odoberá z rastlín, ktoré dosiahli vek päť rokov. Mladšie rastliny sú zbytočné ako liek na papilómy, nemajú keratolytické zložky. Na ošetrenie sa list rozreže pozdĺžne a čerstvo narezaný povrch sa aplikuje na papilóm. Fixuje sa lepiacou páskou na štyri hodiny. Rovnaký postup sa vykonáva desať dní.
 • Nálev z skorocelu, vhodný na vodu aj alkohol. Pred aplikáciou nálevu sa pokožka dôkladne naparí. K tomu použite teplé sódové kúpele. Priebeh liečby je asi týždeň.
 • Esenciálne oleje, najmä čajovníkový olej, ktorý má škodlivý účinok na samotnú príčinu ochorenia: ľudský papilomavírus v dôsledku fytoncídnych látok, ktoré obsahuje. Dva týždne sa na bradavicu nanáša olej (neriedený) ráno a večer.

Ľudové lieky na papilómy sú časovo testované. Používali ich už naši predkovia. Pri odstraňovaní bradavice doma však dávajte pozor na jej tvar, veľkosť a farbu.

Ak je papilóm tmavý, čierny alebo červený, alebo je príliš veľký, má skorodovaný povrch alebo sa nachádza na miestach pokrytých jemnou pokožkou, nemal by sa odstraňovať bez predchádzajúcej konzultácie s dermatovenerológom.

Ešte lepšie je, ak po odstránení zostane aspoň malá časť papilómu, ktorý je možné poslať na histologické vyšetrenie. Laboratórium poskytne záver o povahe procesu: benígny alebo malígny.

Po odstránení papilómu

Pamätajte, že jednoduchým odstránením bradavíc sa vírus z tela nevylúči. Po dlhom alebo nie príliš dlhom čase sa môžu papilómy znova objaviť. Je to spôsobené prítomnosťou vírusových častíc. Aby sa vírus zbavil na dlhú dobu, mala by sa vykonávať prevencia. Ako to spraviť?

Vitamínová terapia. Vykonajte kurz trvajúci dva až tri mesiace so zameraním na veľkú koncentráciu zinku v prijatých vitamínovo-minerálnych komplexoch. Zinok inhibuje proces reprodukcie vírusových častíc. Ľudský papilomavírus teda zomiera raz a navždy.

 1. Vysoko kvalitná osobná hygiena. Dobrá starostlivosť o pleť.
 2. Vyhnite sa stresu, prepracovaniu, normalizujte každodennú rutinu. Spánok by mal trvať najmenej osem hodín denne.
 3. Jedzte naplno.
 4. Snažte sa neprechladzovať, vyhýbajte sa prechladnutiu po odstránení bradavíc prvé tri mesiace, najlepšie šesť mesiacov.
 5. Skontrolujte dysbakteriózu črevného traktu. Ak áno, liečte probiotikami.
 6. Navštívte odborníka na infekčné choroby alebo imunológa. Lekár vám predpíše antivírusové lieky, ktoré stimulujú imunitný systém.

Keď premýšľate o odstránení bradavice, najskôr navštívte kompetentného odborníka. Papilómy s podozrením na malignitu sa najlepšie odstránia pri stretnutí s onkológom. Takéto formácie sa najlepšie podrobia kontrolnému histologickému vyšetreniu.