Papilómy: príznaky, príčiny, diagnostika, liečba a prevencia

Papilómy sú malé kožné výrastky, ktoré sa vyskytujú na rôznych častiach tela. Obzvlášť často ich možno vidieť na miestach, kde je koža vystavená treniu (napríklad na krku, v oblasti slabín atď. ). Existuje len jeden dôvod na výskyt takýchto rastov - to je ľudský papilomavírus. Pomerne bežná infekcia, ktorá sa v 90% prípadov prenáša sexuálne. Práve táto patológia vyvoláva výskyt papilómov v čase zníženia imunity alebo vystavenia mnohým nepriaznivým faktorom.

Pozrime sa podrobnejšie na problém HPV a podrobne pochopme, ako stojí za to liečiť papilómy a kedy stojí za to biť na poplach.

Dôležité!

Informácie v tomto článku by sa nemali používať na samodiagnostiku alebo samoliečbu. Pre správnu diagnózu a liečbu by ste sa mali vždy poradiť s lekárom.

Spôsoby infekcie

HPV je skupina extrémne bežných a heterogénnych vírusov obsahujúcich DNA, ktoré postihujú epitel kože a slizníc. Podľa štatistík sa väčšina infekcií vyskytuje počas pohlavného styku. Okrem toho sa infekcia môže vyskytnúť počas vaginálneho sexu aj počas orálneho / análneho styku.

Bolo identifikovaných a opísaných viac ako 190 typov papilomavírusov. Každý z nich sa líši o viac ako 10% od najbližšieho príbuzného kmeňa, v dôsledku čoho môže byť klinický obraz odlišný (alebo dokonca chýba).

Pacienti vo veku 18–24 a 25–31 rokov majú najvyššie percento infekcie HPV a návštevy zdravotnej starostlivosti. Napríklad podľa nedávnych štatistík je asi 14, 5 % návštev gynekológa u dievčat vo veku 18–24 rokov spojených s výskytom anogenitálnych papilómov.

Veľké percento infekcií sa vyskytuje domácimi prostriedkami - kontaktom s pokožkou alebo sliznicami infikovanej osoby. Prítomnosť trhlín, rezov alebo iných poškodení epidermis zvyšuje riziko infekcie.

Často dochádza k infekcii počas pôrodu – dieťa sa nakazí od matky pri prechode pôrodnými cestami. Taktiež nemožno vylúčiť riziko samoinfekcie. Vzniká v dôsledku mechanického poškodenia pokožky (napríklad pri epilácii). V dôsledku toho sa objavujú klinické prejavy HPV, to znamená bradavice.

Stojí za zmienku, že papilomavírus patrí medzi antroponotické patogény, to znamená, že jeho prenos je možný iba z človeka na človeka. Zistilo sa, že HPV bunky môžu nejaký čas pretrvávať aj v exfoliovaných kožných bunkách.

Ľudský papilomavírus je jediný, ktorý nepreniká do krvi, takže infekčný proces prebieha bez zjavného zápalu. Po infekcii patogén infikuje nezrelé bunky bazálnej vrstvy, ktoré následne prenikajú do buniek epitelu. Infekcia je často uľahčená prítomnosťou mikrotraumy alebo zápalu kože a slizníc, pretože to vedie k zníženiu lokálnej imunity.

HPV sa v tele vyskytuje spravidla chronicky a inkubačná doba po infekcii trvá niekoľko mesiacov až niekoľko rokov.

Vírus, ktorý preniká do bunky, využíva bunkové systémy na produkciu vlastných proteínov. Syntetizujú sa proteíny, ktoré podporujú replikáciu vírusovej DNA. Vírusové bunky sa vyvíjajú pomaly, ale časom ich syntéza môže viesť k objaveniu sa onkogénov, ktoré sa podieľajú na imunitnej odpovedi a zápale. Práve tieto gény môžu spôsobiť zhubné procesy v tele. Životný cyklus HPV možno rozdeliť do nasledujúcich fáz:

 • zavedenie vírusu do tela;
 • replikácia DNA v bunkách bazálnej vrstvy;
 • transformácia a malignita (malígna degenerácia);
 • izolácia vírusových buniek z povrchových vrstiev epitelu (pravdepodobnosť kontaktnej infekcie iných).
očkovanie proti HPV

Dôvody vzhľadu

Ľudský papilomavírus je veľmi často v „spícom" stave, to znamená, že nemá žiadne vonkajšie prejavy. Vírusová DNA sa nachádza v epitelových bunkách vo voľnom stave, preto je schopná produkovať vírusové častice. Tento proces je posilnený znížením imunity. Vo väčšine prípadov je priebeh infekcie asymptomatický v dôsledku fungovania mechanizmov bunkovej imunity. To znamená, že vonkajšie prejavy infekcie sa vyskytujú iba v čase zníženia imunity.

Z tohto dôvodu je výskyt papilómov na tele zvyčajne spojený s vplyvom množstva nepriaznivých faktorov vrátane:

 • Exacerbácia chronických ochorení.
 • Infekčné choroby.
 • Metabolické poruchy.
 • Iné sexuálne prenosné infekcie.
 • Fajčenie, zneužívanie alkoholu.
 • stavy imunodeficiencie.
 • Choroby tráviaceho traktu.
 • Nedodržiavanie pravidiel osobnej hygieny.
 • Nesprávna výživa.
 • Neustály stres.
 • Ďalšie faktory, ktoré znižujú imunitu.

Starší ľudia sú vystavení zvýšenému riziku, keďže imunitný systém s vekom horšie funguje, a tak sa nedokáže chrániť pred účinkami rôznych škodlivých organizmov. Tiež papilómy sa môžu stať bežným problémom u detí infikovaných HPV. Nerozvinutá imunita dieťaťa sa nedokáže vyrovnať s vírusom, čo vedie k rôznym prejavom na koži.

Pre ženy je tehotenstvo rizikovým faktorom. V tomto bode dochádza k prirodzenému potlačeniu imunitného systému, v dôsledku čoho sa na rôznych častiach tela objavujú papilómy. Preto nie je prekvapujúce, že mnohí pacienti si uvedomia prítomnosť HPV až počas vyšetrenia v prvom trimestri.

Klasifikácia papilómov

Papilómy sa môžu objaviť na koži alebo slizniciach. Spravidla sú takéto formácie benígne, existuje však určité riziko ich malígnej degenerácie. Ochorenie ako celok sa vyznačuje širokým rozšírením a opakujúcim sa priebehom, to znamená, že formácie môžu zmiznúť a objaviť sa na nových miestach.

Rôzne typy papilomavírusu vedú k tvorbe rôznych kožných lézií. Najbežnejšie možnosti sú:

 • Jednoduché (vulgárne) bradavice.
 • Plantárne bradavice.
 • Ploché bradavice.
 • Filamentózne papilómy (akrochordy).
 • Kondylómy (anogenitálne bradavice).
 • Choroidný papilóm.
 • Papilómy bazálnych buniek.

Treba poznamenať, že klinické prejavy HPV sú bežnejšie u žien. Muži na druhej strane pôsobia ako nosiči vírusu a prenášajú ho v domácnosti alebo sexuálnym kontaktom.

Samostatne stojí za zmienku, že všetky papilómy sú zvyčajne rozdelené na formácie s nízkym a vysokým onkogénnym rizikom:

 • Prvá skupina zahŕňa výrastky, ktoré sa objavili v dôsledku typov HPV, ako sú 1, 2, 3, 5, 6, 11, 30 atď.
 • V skupine s vysokým onkogénnym rizikom je potrebné poznamenať HPV 16, 18, 31, 33, 35 atď.

Takéto rozdelenie je však podmienené, pretože prítomnosť vírusu prvej skupiny nezaručuje ochranu pred onkológiou a prítomnosť HPV z druhej kategórie tiež nepredstavuje 100% riziko vzniku malígnych procesov.

Príznaky vzhľadu

Vo väčšine prípadov HPV nemá závažné príznaky až do objavenia sa formácií. To je dôvod, prečo pacient najčastejšie nemá podozrenie na prítomnosť takejto choroby. Podľa štatistík sa ľudským papilomavírusom môže nakaziť až 90 % svetovej populácie. Oficiálne údaje sú však oveľa nižšie – potvrdenú diagnózu má len asi 13 – 15 % populácie. Zároveň sa šírenie infekcie v posledných rokoch zvýšilo viac ako 10-krát.

Novotvary sa vyznačujú rozpoznateľným vzhľadom. Môžu mať tvar papily na úzkej stopke alebo môžu byť ploché. Spravidla sú na dotyk dosť husté (niekedy sa však nájdu aj mäkké bradavice). Farba výrastkov sa mení od svetloružovej dužiny po tmavohnedú. Malo by sa však pochopiť, že klinické prejavy sa líšia v závislosti od typu HPV a lokalizácie útvarov:

 • Vulgárne bradavice majú najčastejšie drsný povrch. Vyznačujú sa priemerom väčším ako 1 mm. Niekedy sú útvary pomerne veľké a vďaka svojej blízkosti sa navzájom spájajú a tvoria rozsiahle oblasti lézie. Tieto bradavice sa často nachádzajú na dlaniach a kolenách.
 • Symptóm skvamóznych papilómov je absencia zmien farby kože, svrbenia alebo bolesti. Takéto bradavice majú hladký povrch, ale navonok sú stále celkom rozlíšiteľné. Okrem toho sa vyznačujú hustou štruktúrou.
 • Filamentózne papilómy sa často nachádzajú okolo očí, na krku, v podpazuší a slabinách. Majú charakteristický vzhľad - malé žlté hrbolčeky. Postupom času menia svoj tvar a stávajú sa podlhovastejšími, môžu byť dlhé až 6 mm.
 • Plantárne bradavice sú charakteristické svojou malou veľkosťou a lesklým povrchom. Formácie sú lokalizované, ako už názov napovedá, na nohách. Z tohto dôvodu môžu spôsobiť nepohodlie a bolesť pri chôdzi. Okolo takýchto bradavíc sa často tvoria malé „dcérske" výrastky vo forme malých bubliniek.
 • HPV veľmi často vyvoláva výskyt anogenitálnych bradavíc (bradavíc). Vo viac ako 90% prípadov sú takéto novotvary spôsobené papilomavírusom typu 6 a 11. Kondylómy sa nachádzajú na genitáliách, často spôsobujú nepohodlie a bolestivosť.

Existujú aj špecifickejšie typy papilómov, ktoré môžu byť výsledkom jedného alebo druhého typu HPV. Niektorí ľudia majú napríklad Lewandowski-Lutz papilómy. Sú viacnásobné, nachádzajú sa na rukách a nohách, majú červeno-hnedý odtieň a vyčnievajú nad povrch kože.

Pacienti často vykazujú subjektívne symptómy exacerbácie vírusu. Medzi možné prejavy patria:

 • Jednotlivé alebo viacnásobné formácie vo forme papúl alebo škvŕn na koži a slizniciach.
 • Svrbenie a parestézia (porucha citlivosti) v postihnutej oblasti.
 • Bolestivosť počas sexuálneho kontaktu (s výskytom anogenitálnych bradavíc).
 • Pálenie a bolestivosť kože.
 • Trhliny, krvácanie kože v postihnutých oblastiach.
odstránenie papilómov

Možné komplikácie

Začiatkom 21. storočia sa laboratórne diagnostické metódy vírusu výrazne zlepšili, v dôsledku čoho sa začal častejšie zisťovať HPV. To do určitej miery umožnilo ovplyvniť šírenie infekcie, ako aj lepšie kontrolovať možné komplikácie.

Vo väčšine prípadov sú papilómy benígne, ale ich vzhľad by sa nemal ignorovať. Niektoré typy vírusu sa považujú za onkogénne, čo znamená, že môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Niekoľko typov HPV vyvoláva rakovinu krčka maternice, vulvy alebo vagíny a v niektorých prípadoch sa stáva vinníkom rakoviny konečníka a rakoviny penisu:

 • CC (rakovina krčka maternice) je po rakovine prsníka druhým najčastejším zhubným nádorom. Vo väčšine prípadov je táto patológia spôsobená vírusom 16. a 18. typu. Na toto ochorenie u nás zomiera denne viac ako 20 žien.
 • Rakovina vulvy a vagíny predstavuje až 5 % prípadov spomedzi všetkých anogenitálnych malígnych patológií. Navyše, každý desiaty prípad takejto rakoviny je spojený s HPV typmi 6 a 11, ktoré sa považujú za nízkoonkogénne. Je pozoruhodné, že práve tieto odrody ľudského papilomavírusu najčastejšie spôsobujú anogenitálne bradavice.
 • Análny karcinóm je najčastejšie spôsobený HPV typmi 16 a 18. U žien sa táto patológia vyskytuje takmer jeden a pol krát častejšie.
 • Rakovina penisu predstavuje asi 0, 5 % všetkých onkologických patológií u mužov. Najčastejšie sa príčinou ochorenia stávajú papilomavírusy 6. , 11. , 16. a 18. typu.

To znamená, že môžeme konštatovať, že väčšina HPV komplikácií je spôsobená rovnakými typmi vírusov, ktoré vyvolávajú výskyt papilómov na tele. Preto odborníci odporúčajú nezanedbávať liečbu v prípade výskytu takýchto novotvarov.

Diagnóza papilómov

Na diagnostiku HPV by sa mal pacient objednať k dermatovenerológovi. Je vhodné vyhľadať radu, ak sa objavia čo i len jednotlivé bradavice. Povinné stretnutie s odborníkom sa bude vyžadovať v týchto prípadoch:

 • Po úraze zostala rana, ktorá sa dlho nehojila.
 • Vyskytuje sa výtok tekutiny alebo bolestivosť papilómu.
 • Dochádza k zmene veľkosti alebo farby útvaru.
 • Existuje nepríjemný zápach alebo výtok hnisu.
 • V oblasti rastu dochádza k vypadávaniu vlasov.

Lekár vykoná externé vyšetrenie s cieľom potvrdiť alebo poprieť prítomnosť papilómov. Taktiež nie je možné upustiť od série laboratórnych testov, pretože je dôležité určiť typ vírusu a jeho možné následky.

Najčastejšie sa priraďujú tieto štúdie:

 • všeobecná analýza krvi;
 • chémia krvi;
 • metóda polymerázovej reťazovej reakcie (PCR);
 • v zriedkavých prípadoch biopsia formácií.

Základom diagnózy je krvný test pomocou PCR. S jeho pomocou je možné zistiť prítomnosť HPV, určiť presný typ vírusu a tiež to, či ochorenie prešlo do chronickej formy.

U nás sa dnes praktizuje prístup k diagnostike vrátane preventívneho skríningu. Na jeho implementáciu sa používa PCR test na HPV, pretože aj jedno vykonanie takéhoto testu počas života môže zabrániť možným komplikáciám infekcie.

V prípade potreby sú priradené ďalšie metódy výskumu. Napríklad na kontrolu zmien v epiteli krčka maternice, ktoré by mohli byť spôsobené HPV, sa používa Pap test (cytologická mikroskopia buniek s farbením Papanicolaou). V rámci diagnostiky je možné vykonať aj rozšírenú kolposkopiu alebo histologické vyšetrenie tkanív odobratých z krčka maternice.

Pacientovi môže byť pridelená konzultácia a vyšetrenie súvisiacich špecialistov: napríklad alergológ, imunológ, urológ, chirurgický onkológ. Ženy často potrebujú konzultovať s pôrodníkom-gynekológom, aby identifikovali pozadie a dysplastické procesy krčka maternice, vulvy alebo vagíny.

Okrem toho sa pri diagnostike ochorení spojených s HPV často používajú ďalšie diagnostické metódy:

 • klinicko-vizuálne;
 • kolposkopický;
 • cytologické;
 • imunocytochemické;
 • histologické;
 • CT vyšetrenie;
 • ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk) atď.

Liečba a prevencia

Neexistuje žiadny spôsob, ako úplne liečiť papilomavírus. To neznamená, že pacient nemusí konzultovať s lekárom. Je dôležité určiť, akým typom vírusu je pacient infikovaný, či existuje riziko zhubných novotvarov a prečo sa papilómy objavili práve teraz (zrazu má človek iné vážne zdravotné problémy). Okrem toho sa vo väčšine prípadov liečia príznaky infekcie, to znamená papilómy - sú odstránené. To pomáha predchádzať zraneniu a opätovnej infekcii.

Liečebný režim sa vždy vyberá individuálne, pretože musí brať do úvahy typ infekcie, existujúce klinické prejavy a individuálne charakteristiky organizmu.

Veľmi často počas diagnostiky pomocou PCR pacient zistí prítomnosť vírusu v tele, ale neexistujú žiadne klinické prejavy. V tomto prípade možno použiť preventívnu terapiu s použitím cytostatík. S jeho pomocou je možné na chvíľu zastaviť vývoj vírusu a zabrániť vzniku symptómov.

V prípade, že osoba má papilómy, bude potrebné ich odstránenie. V modernej dermatológii sa používa niekoľko účinných metód, ktoré umožňujú odstrániť formácie v rôznych častiach tela a slizníc. Najčastejšie používané postupy sú:

 • Kryodeštrukcia. Technika odstraňovania tekutým dusíkom. Dochádza k vplyvu na postihnuté oblasti tela, pod vplyvom nízkych teplôt odumierajú tkanivá formácie, čo vám umožňuje odstrániť papilómy bez poškodenia kože as minimálnym rizikom infekcie. Medzi výhody techniky patrí vytvorenie obmedzenej zóny nekrózy a absencia poškodenia okolitých tkanív, pretože tekutý dusík sa aplikuje na postihnuté miesta. Proces obnovy epitelu však môže byť dosť zdĺhavý.
 • Elektrokoagulácia. Táto technika je založená na vystavení vysokofrekvenčnému elektrickému prúdu. Takáto liečba papilómov sa vyznačuje prijateľnou cenou, ale môže byť veľmi traumatická. Vplyv tepelnej energie spôsobuje odparovanie intersticiálnej tekutiny a zrážanie tkaniva. Vďaka tomu je možné eliminovať jednotlivé alebo viacnásobné výrastky v rôznych častiach tela. Táto technika je pomerne jednoduchá na vykonanie, ale má určité kontraindikácie.
 • laserová deštrukcia. Jedným z účinných spôsobov odstránenia papilómov a kondylómov je laserová expozícia. Najčastejšie používaný vysokointenzívny CO2 laser. V dôsledku energie laserového žiarenia sa tkanivá rýchlo zahrievajú, čo vedie k deštruktívnym procesom v nich. Novotvar je jednoducho zničený odparovaním intersticiálnej tekutiny. Medzi výhody takejto liečby patrí možnosť bodovej expozície a minimálna traumatizácia okolitých zdravých tkanív. Proces hojenia je navyše rýchly a jednoduchý, netvoria sa žiadne jazvy ani jazvy.
 • Rádiochirurgia (odstránenie rádiových vĺn). Ide o atraumatické odstránenie papilómov incíziou a koaguláciou tkanív rádiovým nožom. Metóda je založená na vystavení rádiovým vlnám, ktoré umožňujú dosiahnuť úplnú elimináciu novotvaru s minimálnym nepríjemným pocitom a bez krvácania. Takáto liečba HPV sa považuje za dosť účinnú. Okrem toho je možné vykonať biopsiu vzdialených útvarov.
 • Chirurgické odstránenie. Najtraumatickejšia, a preto zriedka používaná metóda. Najčastejšie sa používa na odstránenie veľkých plôch lézií alebo pri podozrení na malígnu degeneráciu výrastku, keďže je možné odoberané tkanivá biopsiou. Počas operácie sa odstránia nielen papilómy, ale aj časť zdravých susedných tkanív. Po zákroku je potrebná dlhá rekonvalescencia, hrozia aj jazvy a jazvy.

V niektorých prípadoch môže byť pacientovi predpísaná ďalšia lieková terapia. Často zahŕňa užívanie cytotoxických liekov, ktoré zastavujú delenie vírusových buniek. Je tiež možné vziať finančné prostriedky na zvýšenie lokálnej imunity a liečbu iných chronických patológií. V posledných rokoch sa do liečebného režimu často zaraďujú antivírusové lieky s imunomodulačnými vlastnosťami.

Pokiaľ ide o ľudové lieky na liečbu papilómov u ľudí, možno ich nazvať neúčinnými a dokonca nebezpečnými. Vo väčšine prípadov takéto metódy eliminujú formácie len na chvíľu - papilómy sa môžu znova objaviť na tom istom mieste. Okrem toho takéto metódy nemožno použiť, ak formácie krvácajú alebo spôsobujú bolesť.

Osobitné miesto v primárnej prevencii HPV a papilómov, ktoré spôsobujú, má použitie antivírusových vakcín. V našej krajine sa na tento účel používajú 2 vakcíny, ktoré umožňujú chrániť sa pred najbežnejšími typmi vírusu (6, 11, 16 a 18). Najlepším riešením je očkovanie pred začiatkom sexuálnej aktivity, teda v čase, keď nedochádza k potenciálnemu kontaktu s HPV. Takáto vakcína samozrejme nebude schopná úplne chrániť pred vírusom, pretože infekcia sa môže vyskytnúť aj počas pôrodu. Preto nezabudnite na jednoduché odporúčania:

 • Vyhnite sa príležitostnému sexu a nezanedbávajte antikoncepciu.
 • Držte sa správnej výživy.
 • Dodržiavajte pravidlá osobnej hygieny.
 • Nepoužívajte hygienické výrobky iných ľudí.
 • Chodievajte na pravidelné kontroly k lekárom.

Samotná prítomnosť HPV v tele nie je dôvodom na znepokojenie alebo začatie nekontrolovaného príjmu rôznych liekov. Je to však signál, aby ste venovali pozornosť svojej imunite, dodržiavali zdravý životný štýl a vzdali sa zlých návykov. Nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom, aby ste vedeli, aké testy a ako často musíte podstúpiť. Takže môžete zabrániť nebezpečným komplikáciám infekcie a dosiahnuť dlhodobú remisiu.

Ak ste našli novotvary podobné papilómom, je lepšie kontaktovať špecializovanú kliniku. Skúsení dermatológovia pomôžu určiť príčinu novotvarov na koži a v prípade potreby vyberú spôsob liečby!

Dôležité!

Informácie v tomto článku by sa nemali používať na samodiagnostiku alebo samoliečbu. Pre správnu diagnózu a liečbu by ste sa mali vždy poradiť s lekárom.