Ľudský papilomavírus, liečba, príznaky, príčiny, príznaky

injekcia na ľudský papilomavírus

Teda novotvar inej farby vyčnievajúci nad povrch kože. Papilómy a materské znamienka nie sú z hľadiska ich pôvodu to isté. Napriek tomu sa infekcia papilomavírusom môže ľahko prejaviť súčasnou tvorbou bradavíc aj krtkov. Rozdiel medzi skutočnými materskými znamienkami A prejavmi infekcie je v tom, že sa rodíme s materskými znamienkami. V tomto prípade je dosť ťažké určiť ich pôvod, keďže krtky sa často dedia po jednom z rodičov, ale nie je nezvyčajné, že sa prvýkrát objavia na tomto mieste, iba u tohto dieťaťa. Následne sa môžu dediť aj „nové" materské znamienka.

Ale krtci, ktorí sa objavujú v našom životnom procese, jednoducho nie sú krtci.

Príčiny ľudského papilomavírusu

V zásade môže k lokálnej zmene farby, tvaru a štruktúry pokožky dôjsť z rôznych dôvodov. Napríklad u mnohých ľudí sa na mieste bývalého akné, akné, vriedkov, popálenín, uhryznutí, vpichov a iných poranení rôznej závažnosti tvoria starecké škvrny, materské znamienka alebo bradavice. Zlou správou je, že tento vzťah medzi súčasnou bradavicou a traumou, ktorá sa raz stala, je vonkajší. V skutočnosti je takáto reakcia kože na poškodenie nepochybným znakom infekcie.

Vírus papilómu má veľa kmeňov. Objavili ju pomerne nedávno – až do polovice 20. storočia sa za vírusový považoval pôvod len genitálnych bradavíc. Ale keď sa študujú vlastnosti vírusu, ktorý spôsobuje výrastky na genitáliách, veda dospela k záveru, že pôvod väčšiny novotvarov na tele je úplne rovnaký. V každom prípade sa tento vírus a jeho kmene teraz aktívne študujú, no dokázaných a overených výsledkov je stále málo. Najmä veda ešte nie je pripravená poskytnúť klasifikáciu kmeňov papilomavírusov ani ich úplný zoznam. Ešte menej je pripravená hovoriť o vlastnostiach tohto alebo toho kmeňa.

Ale veľký počet modifikácií vírusu je už potvrdeným faktom. Navyše, všetky majú jedno spoločné. Totiž vysokú schopnosť mutovať. Preto rovnaký typ papilomavírusu v tele dvoch rôznych nosičov často vykazuje zjavnú nepodobnosť.

V každom prípade je typ patogénu určený nie tak symptómami, ale reakciou imunitného systému. Preto samotné rozlíšenie jedného alebo druhého kmeňa nespôsobuje ťažkosti. Papilomavírus sa však teraz veľmi aktívne študuje - najmä kvôli jeho karcinogénnym vlastnostiam. A výskumníkov nezaujíma ani tak klasifikácia potrebná na liečbu, ako skôr správanie sa vírusu v tele každého jednotlivého pacienta.

Treba dodať, že vysoký mutagénny potenciál papilomavírusu sa prejavuje nielen naznačeným rozdielom v správaní. Tento vírus najužšie interaguje s AN K bunkami a mení ho. Navyše je schopný „pripísať" fragmenty svojho AN K vo všeobecnom genetickom kóde organizmu. Práve tak „dosahuje" prenos svojich jednotlivých útvarov dedením, ale aj efekt, keď sa kožné bunky obnovujú, z roka na rok na ich mieste zostáva bradavica či krtko.

Príznaky ľudského papilomavírusu

Ako sme už asi tušili, žiadne nie sú. V každom prípade v zmysle vnemov, ktoré by nám mohli povedať, že sme chorí. Vírus sa do tela dostáva len krvou – sexuálnym kontaktom, infekciou otvorených poranení na koži či slizniciach, pomocou nesterilných nástrojov alebo transfúziou infikovanej krvi. Neprenáša sa vzdušnými kvapôčkami, vodou a potravinami. Vo výnimočných prípadoch sa môže preniesť s domácimi predmetmi. Niektoré kmene môžu spôsobiť miernu horúčku alebo nevoľnosť. Takýchto scenárov je však vo svete absolútna menšina.

Na možnosť nákazy papilomavírusom nás môžu, takpovediac, upozorniť aj iné podivnosti. Napríklad nárast počtu materských znamienok v priebehu rokov, ich častý výskyt v mieste kožných lézií rôznej závažnosti, tvorba nových bradavíc.

Zvlášť treba poznamenať, že určite zaznamenáme infekciu vírusom, ktorý spôsobuje rast genitálnych papilómov. Tu sme ich s absolútnou pravdepodobnosťou dostali pri pohlavnom styku s nosičom. . . Výrastky tohto druhu sa tvoria na slizniciach pohlavných orgánov. Ide o drobné vyrážky s malým (špendlíkovým) priemerom hlavičky, umiestnené v skupinách do 10-12 bradavíc. Ich hlavy sú ružové, rovnakej alebo blízkej veľkosti. A jednotlivé skupiny často vytvárajú bizarné kresby - pripomínajú malinu alebo list nejakej rastliny. Rozvinutá, neliečená kolónia genitálnych papilómov môže spôsobiť vážne nepohodlie pri chôdzi, nosení spodnej bielizne, sexuálnom kontakte a pri vykonávaní osobnej hygieny. Hlavy takýchto bradavíc sa dajú ľahko zraniť, pretože je možný aj ich zápal a infekcia. Genitálne papilómy sú nebezpečné rovnako ako akékoľvek iné - malígna degenerácia. Liečia sa špeciálne navrhnutými antibiotikami. A dokonca môžu byť odstránené jednotlivé neoplazmy alebo celá kolónia, ktorá spôsobuje zvláštne nepohodlie a je náchylná na zranenie.

Známky objavenia sa nového (alebo prvého) kmeňa v tele by sa nemali zamieňať s možným malígnym procesom v jednej zo zmenených oblastí kože. Ako už bolo spomenuté, dobrá schopnosť papilomavírusu mutovať, ktorú prenáša na zachytené bunky, je v súčasnosti považovaná za karcinogénnu. Rakovina kože skutočne veľmi zriedkavo začína v zdravom, hladkom a nepoškvrnenom mieste. V 98 prípadoch zo 100 sa prejavuje zmenou farby a veľkosti jedného / viacerých materských znamienok. Môžu začať svrbieť alebo bolieť a časom - bez zjavného dôvodu sa zapáliť, tvoria nehojace sa rany.

To znamená, že aj keď sú krtky a papilómy zvyčajne bezpečné, za určitých okolností rýchlo podstúpia malignitu (znovuzrodenie). Vzhľad nových krtkov je preto jedna vec a viditeľné zmeny v tých existujúcich sú úplne iné. Tieto javy netreba zamieňať, nieto považovať za maličkosti života. Samozrejme, v prípade zmien už existujúceho materského znamienka alebo bradavice môžete najskôr kontaktovať dermatológa. Onkológia však zvyčajne presnejšie definuje podstatu procesu svojimi špeciálne vyvinutými metódami na detekciu rakoviny v počiatočnom štádiu.

Liečba ľudského papilomavírusu

Veľmi dlho neexistovali žiadne lieky proti bradaviciam a neboli vyvinuté. Novotvar, ktorý vytvára kozmetický defekt, sa vždy považoval za prijateľné na odstránenie - vypálenie kyselinou, rezanie skalpelom alebo laserom, zmrazenie atď. Teraz sa to často robí. V súčasnosti však onkológia vyzýva kozmetológov a chirurgov tohto profilu, aby boli opatrní. A práve z iniciatívy onkológov, ktorých práce každým rokom len pribúda, sa začal vývoj vnútrobunkových antibiotík. To znamená, že je schopný bojovať proti šíreniu vírusu.

Povedzme hneď: prvé už vydané vakcíny proti papilomavírusu nevyzerajú dostatočne presvedčivo na to, aby sme ich odporučili na použitie. Antibiotiká proti tomuto patogénu sa však javia ako relatívne bezpečné. V každom prípade, pokiaľ je toto slovo všeobecne použiteľné pre drogy tohto druhu.

Čo sa týka vakcín, predpokladá sa, že dokážu vytvoriť imunitu proti infekcii 2-4 najbežnejšími kmeňmi genitálneho papilomavírusu.

Faktom je, že šírenie genitálnych bradavíc do krčka maternice ženy najčastejšie spôsobuje jeho eróziu. A erózia sa nakoniec zmení na rakovinu. Tento scenár je veľmi bežný a vyskytuje sa ešte častejšie ako rakovina penisu u mužov. To je dôvod, prečo geneticky upravená vakcína okamžite vyvolala rozruch na farmaceutickom trhu.

To všetko je, samozrejme, v poriadku, ale existuje veľa pochybných momentov. Po prvé, testy týchto liekov nemožno overiť z hľadiska spoľahlivosti výsledku. Medzitým je voľným okom vidieť, že boli vykonané so zjavnými porušeniami metodiky, a to za obdobia, ktoré nezodpovedali tým, ktoré boli nakoniec deklarované. Po druhé, odporúčania výrobcov na používanie samotných vakcín sa z roka na rok menia. Najprv odporúčali očkovať mladé ženy, potom dievčatá pred pubertou a teraz sa okruh odporúčaní úplne rozšíril na . . . chlapcov. Áno, chlapci nemajú krčok maternice a samotnú maternicu – teda orgány, ktoré môžu prejsť malígnou premenou. Výrobcovia vakcín v tom však nevidia žiadnu nedôslednosť, keďže chlapec (ďalej len muž) môže byť nositeľom vírusu a ani o tom nevie. Očkovanie mu bráni byť nosičom.

Po tretie, v Spojených štátoch a západnej Európe, kde boli tieto vakcíny použité po prvý raz, vyplávali na povrch a zverejnili fakty o závažných imunitných patológiách a dokonca o úmrtiach, pravdepodobne spojených s očkovaním. „Pravdepodobne", pretože otázka bezpečnosti a účinnosti týchto vakcín sa stále rieši na súde. Naplánované sú opakované testy, na ich výsledky si však ešte treba počkať. Tak či onak, teraz sa skutočnosť ich ohrozenia života nepovažuje za preukázanú. Napriek tomu lieky, ktoré vyvolali toľko negatívnych ohlasov v prostredí, kde štatistiky rakoviny a bez reklamy urobia každý takýto liek populárnym, robia túto „novinku" bez nadšenia. Ak je to možné, použitiu týchto vakcín sa treba vyhnúť.

Určite by sme teda mali nasadiť antibiotiká – lokálne aj perorálne. Ak, samozrejme, neexistujú, pretože ešte neboli vytvorené „pod" každým typom bradavíc. Zjavne by sme nemali byť očkovaní – môže nám to skrátiť život rýchlejšie ako akákoľvek rakovina. Čo sa týka chirurgického odstránenia novotvarov . . . Toto je kontroverzná téma a výber je v konečnom dôsledku na nás. Na jednej strane každý krtek alebo bradavica na tele, bez ohľadu na jeho farbu a veľkosť, nesie potenciálne semienko znovuzrodenia. Faktom je, že samotné telo takýchto novotvarov pozostáva z benígnych buniek. Základ, z ktorého vyrastá ich stonka, však tvoria bunky s jasnými znakmi malignity. Nie sú to rakovinové bunky, ale niečo, čo je jej veľmi blízke. Nezrelé jadro, porušenie DNE vo viacerých oblastiach – vrátane tej. čo je zodpovedné za ich starnutie a odumieranie. . . Tieto bunky sú nebezpečné aj v takomto „spiacom" stave.

Kedy sa začne ich delenie, nikto nevie. Často je úplne asymptomatické a alarmujúce príznaky sa objavujú krátko pred nástupom aktívnych metastáz. K rozdeleniu však nemusí dôjsť vôbec - koľko ľudí zomiera z iných príčin, pretože sú vlastníkmi mnohých materských znamienok a niekoľkých bradavíc! . . Mimochodom, bolo zaznamenané, že krtci, ktoré sme mali pri narodení, sa veľmi zriedka znovu rodia. To však nemení podstatu veci: nikto nepozná skutočné dôvody, prečo „spiace" bunky zrazu začnú svoj rast. Onkológovia medzi prispievajúcimi faktormi naznačujú len poškodenie krtkov, ich vystavenie ultrafialovému žiareniu a . . . nešikovné odstránenie.

Ak sa rozhodneme pre operáciu (vlastne alebo na radu lekára), musíme pochopiť, že chirurgický zákrok je tu veľmi vážnym rizikovým faktorom. Povedzme len: s neúplným odstránením buniek, ktoré slúžili ako základ krtka, začína malígny rast vo viac ako 95% prípadov. Vyskytuje sa v priemere do šiestich mesiacov až jedného roka od dátumu operácie. Teda dostatočne rýchlo a dosť často na to, aby sa to dalo brať vážne.

Odstránenie krtkov a papilómov je skutočne riskantný krok. Na druhej strane kvalifikovaná a kvalitná excízia všetkých tkanív, ktoré tvorili výrastok, nezanecháva prakticky žiadne stopy a úplne eliminuje kozmetický defekt. Slúži aj ako záruka, že sa na tomto mieste neobjaví nová bradavica. Preto je tu otázka len to, ako presne bude chirurg vykonávať svoju prácu. A pri všetkej úcte k skúsenostiam a znalostiam kozmetológov pri odstraňovaní bradavíc je pre nás lepšie najskôr konzultovať s onkológom. Možno by bolo rozumnejšie absolvovať celú procedúru s ním. Či sa nám to páči alebo nie, ale onkológ vie lepšie rozoznať zhubné bunky od zdravých, a to je fakt.