Ľudský papilomavírus: štruktúra, životný cyklus, ako sa prenáša, prevencia

ľudský papilomavírus

Jednou z najčastejších infekcií je ľudský papilomavírus. Zvážme jeho hlavné typy, riziko onkogenicity, symptómy, metódy diagnostiky a liečby.

HPV je vysoko špecifická infekcia pre ľudský organizmus z čeľade Papovaviridea, teda papovírusy podskupiny A. Každý šiesty človek na planéte je jej nosičom. Malý tepelne stabilný patogén dobre prežíva vo vonkajšom prostredí a je odolný voči tepelným úpravám. Má vysokú schopnosť infikovať viacvrstvový epitel: kožu, sliznice, stĺpcový epitel pľúc, prostaty a krčka maternice.

Medicína dnes pozná viac ako 120 sérotypov vírusu, z ktorých 35 postihuje kožu a sliznice. Niektoré sérotypy majú onkogenicitu, to znamená schopnosť spôsobiť rakovinovú degeneráciu postihnutých tkanív.

 • Nízka onkogenita – 6, 11, 42, 43, 44, 73.
 • Vysoká onkogenita – 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68.

Akonáhle sa vírus dostane do ľudského tela, šíri sa krvným obehom, preniká do DNA buniek a narúša ich normálne fungovanie. Infikovaná bunka sa začne aktívne deliť a rásť, preto sa na postihnutej ploche objavujú charakteristické výrastky.

Podľa lekárskych štatistík sa infekcia HPV najčastejšie vyskytuje pri prenose počas pohlavného styku. Len za posledných 7-10 rokov sa počet nakazených zvýšil viac ako 10-krát. Ochorenie si vyžaduje komplexnú diagnostiku a liečbu.

Štruktúra ľudského papilomavírusu

HPV má malé virióny bez membránového obalu, s priemerom nie väčším ako 30 nm. To znamená, že jeho veľkosť je 5-krát menšia ako vírus chrípky a HIV, ktoré majú membránový obal. Genetický materiál papilomavírusu je DNA, ktorá obsahuje asi 8000 párov báz a mnoho proteínových zlúčenín. Genóm je dvojvláknová molekula naplnená histómami, to znamená bunkovými proteínmi, ktoré sa podieľajú na zhutňovaní DNA v jadre.

Gény vírusu kódujú niekoľko typov proteínov, z ktorých každý vo svojom životnom cykle vykonáva špecifické funkcie. Existujú skoré proteíny (E), ktoré sú zodpovedné za regulačné funkcie a reprodukciu infikovaných buniek, a neskoré proteíny (L), ktoré vykonávajú štrukturálne funkcie.

Za štruktúru vírusu sú zodpovedné nasledujúce typy proteínov:

 • E1-E8 – podieľa sa na replikácii DNA, syntetizuje sa ihneď po infekcii. Prejavujú sa zrnitosťou pokožky, v ktorej sa hromadia.
 • L1-L2 – tvoria štruktúru vírusu. Sú zodpovedné za tvorbu vonkajšieho obalu (kapsid), ktorý preniká cez stratum corneum epidermis.

Obzvlášť nebezpečné sú proteínové štruktúry zapojené do onkogenézy:

 • E6 - vypína nádorový supresor p53 zdravých buniek, čo spôsobuje nadmernú proliferáciu bunkových štruktúr. E6 vedie k prudkému poklesu p53 a degeneratívnym procesom.
 • E7 – viaže Rb, teda tumor supresor zodpovedný za spomalenie enzymatických reakcií nekontrolovaného delenia buniek.

E6 a E7 vedú k nekontrolovanému rastu buniek, čo spôsobuje tvorbu nádorov. V tomto prípade proteín E2 zastaví tento patologický proces, ale táto schopnosť sa stratí okamžite po tom, ako genóm infikuje ľudskú bunku.

Kvôli svojej komplexnej štruktúre nie je ľahké kultivovať HPV v laboratóriu. Je to spôsobené tým, že vírusové častice sa tvoria iba v živých organizmoch alebo zložitých organotypických kultúrach, ktoré sú podobné ľudským bunkám.

Životný cyklus ľudského papilomavírusu

Infekčný proces a životný cyklus ľudského papilomavírusu sú založené na samoreplikácii infekčných viriónov. Počas normálneho priebehu patologického procesu existuje úzky vzťah medzi cyklom replikácie vírusovej DNA a životným cyklom infikovanej bunky v ľudskom tele. Papilomavírus narúša replikáciu bunkovej DNA a stanovuje program na reprodukciu vlastných infikovaných buniek so zvýšenou infekčnou aktivitou.

V procese inhibície replikácie existuje vysoká pravdepodobnosť zmeny cyklu infekcie a jej transformácie na malígny nádor. Ak je životný cyklus narušený alebo prerušený, produkcia infekčných viriónov sa stáva nemožnou.

V infikovanej bunke existuje HPV v dvoch formách:

 • Epizomálna – nachádza sa mimo chromozómov infikovanej bunky, má nízke riziko onkogenicity.
 • Integrovaná – vírusová DNA je integrovaná do bunkového chromozómu. Táto forma je malígna.

V závislosti od intracelulárnej formy infekcie sú možné nasledujúce možnosti priebehu infekčného procesu:

 • Skrytý (latentný) priebeh - HPV v epizomálnej forme, ale nespôsobuje patologické zmeny a nemá žiadne klinické prejavy.
 • Papilómy sú infekciou v epizomálnej forme. Počet buniek v bazálnej vrstve sa zvyšuje, čo vedie k vzniku kožných výrastkov rôznej lokalizácie.
 • Dysplázia - virióny sú v epizomálnej a integrovanej forme.
 • Karcinóm – vírus je v integrovanej forme. Objavujú sa atypické bunky, čo naznačuje vývoj malígnych procesov v tele.

Inkubačná doba od infekcie po objavenie sa prvých príznakov sa môže pohybovať od ½ mesiaca až po niekoľko rokov. V tomto prípade je možné, že sa v tele súčasne vyvinie niekoľko genotypov. V niektorých prípadoch dochádza k samoliečeniu v priebehu 6-12 mesiacov po infekcii, to znamená, že replikácia vírusovej DNA je narušená.

Ako sa prenáša ľudský papilomavírus?

HPV sa prenáša z chorého na zdravého človeka. K infekcii dochádza pri úzkom kontakte v domácnosti, počas pohlavného styku alebo počas procesu pôrodu z matky na dieťa.

Existujú nasledujúce spôsoby vstupu infekcie do tela:

 • Kontakt s infikovanou pokožkou alebo sliznicami.
 • Používanie osobných vecí infikovanej osoby.
 • Nosenie obuvi alebo oblečenia pacienta.
 • Návšteva sáun, bazénov a iných spoločných priestorov s vysokou vlhkosťou.

Podľa lekárskych štatistík je najčastejšou cestou prenosu HPV nechránený pohlavný styk. V tomto prípade dochádza k infekcii bez ohľadu na typ kontaktu (vaginálny, orálny, análny). Vírus vstupuje do tela mikropoškodením slizníc a epidermis. Ak sa v ústach objavia výrastky, môže to znamenať infekciu počas bozkávania alebo orálneho sexu. Muži infikujú ženy častejšie. V tomto prípade je infekcia možná len vtedy, ak sú na genitáliách papilómy a bradavice.

Pri infekcii z matky na dieťa sa papilomatóza prenáša intranatálne alebo keď dieťa prechádza pôrodnými cestami. U dojčaťa sa môžu vyvinúť anogenitálne bradavičnaté výrastky a kondylómy na vnútornom povrchu hrtana a hltana, čo komplikuje proces dýchania. Infekcia sa môže vyskytnúť aj počas laktácie. Prenos vírusu z domácností je extrémne zriedkavý. Je to spôsobené tým, že infekcia existuje v prostredí krátko.

Keďže ľudský papilomavírus nie je vysoko nákazlivý, infekcia sa vyskytuje pod vplyvom určitých faktorov:

 • Znížená obranyschopnosť imunitného systému.
 • Porušenie bariérových funkcií epidermy alebo slizníc.
 • Porušenie črevnej alebo vaginálnej mikroflóry.
 • STD (papilomatóza je sekundárna infekcia).
 • Exacerbácia chronických ochorení.
 • Častý stres alebo škodlivé pracovné podmienky.
 • Nedodržiavanie pravidiel osobnej hygieny.
 • Použitie liekov, ktoré potláčajú imunitný systém.

Počas života sa človek môže nakaziť viacerými genotypmi infekcie súčasne. Pôsobenie vyššie uvedených faktorov vedie k aktivácii infekcie. Infikované bunky sa začnú aktívne množiť a spôsobujú kožné výrastky rôznych tvarov a umiestnení.

Imunita

Dnes je papilomatóza jednou z najčastejších chorôb. Ľudia so silným imunitným systémom môžu byť nositeľmi vírusu po dlhú dobu bez toho, aby o tom vedeli.

Práve imunita pôsobí ako faktor ochrany tela pred patogénmi. Včasná imunitná reakcia vedie k zničeniu patogénu, ktorý nemá čas infikovať bazálne bunky epitelu.

Existuje množstvo faktorov, ktoré podkopávajú imunitný systém a prispievajú k infekcii a aktivácii vírusu:

 • Časté respiračné vírusové infekcie a infekčné a zápalové lézie tela.
 • Intenzívna fyzická aktivita.
 • Psycho-emocionálny stres a stres.
 • Podchladenie tela.
 • Zneužívanie alkoholu, fajčenie a iné zlé návyky.

Znížená imunita zabezpečuje aktívny rast papilomatóznych novotvarov. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa užívať imunomodulátory a vitamíny, ktoré podporujú rýchle zotavenie a elimináciu vírusu z tela.

Prevencia ľudského papilomavírusu

Je oveľa jednoduchšie a dôležitejšie predchádzať akejkoľvek chorobe, ako ju liečiť. Prevencia ľudského papilomavírusu je založená na zdravom životnom štýle a posilňovaní imunitného systému. Práve imunitný systém zohráva rozhodujúcu úlohu pri vzniku HPV infekcie. Keď je obranyschopnosť oslabená, telo oslabuje a vytvára priaznivé pozadie pre infekčné lézie.

Prevencia papilomatózy a iných chorôb spočíva v týchto jednoduchých pravidlách:

 • Zdravý životný štýl.
 • Žiadne zlé návyky.
 • Správna vyvážená výživa.
 • Chránený sex a stály partner.
 • Nedostatok stresu a iných emocionálnych nepokojov.
 • Včasná liečba akýchkoľvek chorôb.
 • Očkovanie.
 • Pravidelné preventívne prehliadky u lekára.

Vyššie uvedené odporúčania sa týkajú prevencie prvého stupňa. Na prevenciu infekcie HPV s vysokým karcinogénnym rizikom existujú špeciálne vakcíny. Obsahujú proteíny vírusového antigénu, pod vplyvom ktorých telo produkuje špecifické protilátky, ktoré pomáhajú zničiť infekciu, keď sa objaví.

Existujú aj sekundárne preventívne opatrenia, ktoré zahŕňajú: vizuálny a cytologický skríning na detekciu vírusu a sledovanie dynamiky jeho vývoja. Ak sú výsledky týchto testov pozitívne, pacientovi je predpísaný komplexný súbor diagnostických testov. Spravidla ide o PCR, biopsiu, kolposkopiu a množstvo ďalších metód.

Terciárna prevencia sa vykonáva pri infekcii HPV s vysokým onkogénnym rizikom. Pacient musí podstúpiť cytologický náter každých šesť mesiacov po dobu troch rokov po infekcii. Ak sú výsledky negatívne, test sa robí raz ročne po zvyšok vášho života.

Očkovanie proti ľudskému papilomavírusu

Jednou z metód prevencie papilomatózy je očkovanie. Na prevenciu infekcie HPV s vysokým karcinogénnym rizikom sa používa očkovanie proti papilomavírusu – ide o 16. a 18. typ. Je vhodné očkovať pred prvým pohlavným stykom, to znamená v období dospievania od 16 do 23 rokov.

Treba mať na pamäti, že ak je vírus už prítomný v tele, potom je účinok injekcie nulový. Mnohí vedci sa však domnievajú, že podanie vakcíny už infikovaným pacientom uľahčuje vírus a urýchľuje proces obnovy.

Pri úplnom očkovaní podľa špeciálnej schémy liek podporuje tvorbu špecifických protilátok proti vírusu v tele. Imunoglobulíny sú zistené u 100% pacientov, ktorí podstúpili očkovanie.

Používanie kondómu na prevenciu HPV

Hlavnou cestou prenosu HPV je nechránený sex s infikovanou osobou. Klinické štúdie preukázali, že používanie kondómu na prevenciu papilomavírusu je vysoko účinné. Pri tejto metóde antikoncepcie sa infekcia vyskytuje približne v 30 % prípadov. Riziko infekcie pri sexe bez použitia kondómu je 90%. K prenosu HPV cez kondóm dochádza častejšie po análnom sexe ako po vaginálnom sexe.

Malo by sa tiež vziať do úvahy, že patogénne mikroorganizmy sú prítomné vo všetkých biologických tekutinách ľudského tela: sliny, hlien atď. Preto, ak má jeden z partnerov výrastky charakteristické pre chorobu na ústnej sliznici, infekcia je možná nie nielen pri orálnom sexe, ale aj pri bozkávaní.