Plantárne bradavice: liečba a príčiny

Plantárne bradavice sú výrastky na koži chodidiel alebo v záhyboch medzi prstami. Ochorenie spôsobujú ľudské papilomavírusy, ktoré sú pôvodcom iných kožných ochorení. Patológia je bežná v rôznych vekových skupinách, viac u detí v dôsledku zlyhania imunitného systému detí. V priebehu času môžu papuly zmiznúť samy, ale vírus je v tele hostiteľa počas celého života. Choroba sa rýchlo šíri a prenáša sa z človeka na človeka: nosiče sú nákazlivé aj pri absencii symptómov.

Plantárna bradavica alebo tŕň je nezhubné tesnenie na koži chodidla, prstov alebo rúk, pokryté keratinizovaným epitelom. Podľa štatistík tvorí toto ochorenie tretinu všetkých diagnóz dermatológov.

Odborníci neodporúčajú samostatne odstraňovať plantárne bradavice. Majú dlhý koreň, ktorý zasahuje hlboko do kože. Ak nie je úplne odstránená, bradavica začne znova rásť.

Okrem toho poškodenie okolitých tkanív často prispieva k objaveniu sa dcérskych novotvarov v susedných oblastiach kože, čo vedie k tvorbe mozaikových zhlukov.

Tieto tesnenia sú neustále zranené, čo spôsobuje bolesť pri chôdzi. V niektorých prípadoch prechádzajú samy, avšak kvôli silnému nepohodliu je lepšie ich odstrániť hardvérovými metódami - laserom, kryodeštrukciou, elektrokoaguláciou alebo rádiovými vlnami.

Zaujímavosti

 • Nositeľov ľudského papilomavírusu je oveľa viac ako tých, ktorí ho nemajú.
 • Známych je 118 typov vírusu, plantárne bradavice vyvolávajú podtypy 1, 2, 4, 27 a 57.
 • Ľudový názov choroby je tŕň (spojenie s tŕňom, ktorý spôsobuje ostrú bolesť).
plantárne bradavice

Príčiny plantárnych bradavíc

Príčinou ochorenia je ľudský papilomavírus (HPV). Pri vstupe do tela cez mikrotraumy na koži napáda keratinocyty, v dôsledku čoho začína ich aktívne delenie.

Vírus sa šíri kontaktným spôsobom v domácnosti, najmä prostredníctvom:

 • zle dezinfikované nástroje na pedikúru;
 • povrchy v šatniach a sprchách vo verejných bazénoch, saunách a kúpeľoch;
 • používanie uterákov, papúč a iných všeobecných hygienických potrieb;
 • priamy kontakt s pokožkou, napríklad potrasenie si rúk.

Odborníci identifikujú množstvo provokujúcich faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju ochorenia:

 • nadmerná suchosť pokožky nôh;
 • hyperhidróza - nadmerné potenie;
 • úzke, úzke topánky, ktorých nosenie zraňuje pokožku;
 • deformácia chodidiel akéhokoľvek pôvodu (napríklad ploché nohy, artritída, osteoartritída);
 • patológie sprevádzané podvýživou tkanív chodidiel, najmä ochorenia endokrinného a kardiovaskulárneho systému (kŕčové žily dolných končatín, diabetes mellitus, ateroskleróza);
 • prítomnosť kukurice, kurie oká a poranenia kože nohy, ktoré sú vstupnou bránou pre infekciu.

So silnou imunitou zostáva HPV v kľudovom stave. Ale najmenšie zníženie obranyschopnosti ho môže ľahko aktivovať.

Často vedie k zníženiu všeobecnej imunity:

 • častý stres;
 • chronické prepracovanie a pravidelné psycho-emocionálne preťaženie;
 • dlhodobé užívanie hormonálnych liekov, antibiotík a imunosupresív;
 • hormonálna nerovnováha;
 • chyby v osobnej hygiene a výžive.

Najpriaznivejšie podmienky pre vírus sú vysoká vlhkosť a teplo.

Najčastejšie sa infekcia vyskytuje pri chôdzi naboso v kúpeľoch, saunách, bazénoch a v ich šatniach. V takomto prostredí môže HPV žiť bez hostiteľa pomerne dlho, pričom si zachováva vysokú virulenciu.

Príznaky ochorenia

Napriek tomu, že novotvar sa môže objaviť kdekoľvek na chodidle, jeho primárnou lokalizáciou sú oblasti s najväčším tlakom – päta, končeky prstov a chodidlá.

Vizuálne je plantárna bradavica malé belavé tesnenie okrúhleho alebo oválneho tvaru, hladké na dotyk. Jeho veľkosť sa môže meniť v rozmedzí 1-3 cm. Keď sa objavia nové vrstvy keratinizácie, novotvar sa stáva hrubým a zožltne. Koža okolo nej sa zvyčajne nemení.

V strede tesnenia môže byť kráterovitá priehlbina. Niekedy sa na jeho povrchu objavia tmavohnedé alebo čierne bodky. Dôvodom tohto javu je trombóza malých kapilár v horných vrstvách novotvaru.

Zvyčajne sa na chodidle vytvorí jeden prvok. Ale pri zníženej imunite alebo vysokej reaktivite vírusu ich môže byť niekoľko. Pri viacnásobných léziách sa prvky buď spájajú do bolestivého konglomerátu, alebo vytvárajú akýsi mozaikový vzor (zhluk).

Niekedy sa zhutnenie vyrieši samo, ale oveľa častejšie v dôsledku neustáleho zranenia nezmizne, ale naopak začne pacientovi spôsobovať bolestivé nepohodlie pri chôdzi.

Diagnostika

Diagnóza ochorenia je trochu zložitá, pretože vo vzhľade sa plantárna bradavica môže zamieňať s oblasťou hyperkeratózy alebo kalusu. Len skúsený dermatológ môže rozlíšiť patológiu. V prvom rade vedie dermatoskopiu a škrabanie horných vrstiev novotvaru.

Charakteristické vonkajšie znaky plantárnej bradavice sú:

 • prítomnosť čiernych bodiek je príznakom "trombovaných kapilár";
 • absencia kožného vzoru na povrchu bradavice, ktorý je spojený so zmenou DNA v bunkách.

Konečná diagnóza je stanovená na základe pozitívnych výsledkov PCR diagnostiky na ľudský papilomavírus. Na objasnenie hĺbky lézie sa vykoná ultrazvuk kožného novotvaru.

Pri stanovení diagnózy sa špecialisti snažia rozlíšiť plantárne bradavice od nasledujúcich patológií:

 • Kukurica. Na jeho povrchu sú papilárne vzory a bolesť sa nevyskytuje počas kompresie, ale v dôsledku priameho tlaku.
 • Keratoderma pri Reiterovom syndróme. Papuly sú v tomto prípade väčšie, skôr kužeľovité ako ploché. Okolo každého tesnenia je koža hyperemická a zapálená.
 • Palmárno-plantárny syfilis. Neskorý prejav sekundárneho syfilisu. Líšia sa viacnásobným charakterom a bezbolestnosťou. Usporiadané vo forme krúžkov alebo oblúkov. Konečnú diagnózu potvrdzujú pozitívne výsledky RPR testu na syfilis.

V niektorých prípadoch môže pacient potrebovať konzultáciu s inými odborníkmi - podológom a dermatoonkológom (ak existuje podozrenie na malígny proces).

Liečba

Spôsob liečby vyberá lekár. Zároveň berie do úvahy veľkosť novotvaru, umiestnenie a dĺžku jeho koreňa. Liečebný režim závisí od štádia ochorenia.

Liečba v počiatočnom štádiu ochorenia

Na začiatku patológie, keď je koreň bradavice malý a vrstva keratinizovaného epitelu je ešte tenká, postačuje konzervatívna terapia. Jeho podstata spočíva v kombinácii keratolytík, nekrotických a antivírusových látok.

Pred použitím liekov by mala byť koža v lézii správne pripravená. To uľahčí prienik účinných látok a zvýši účinnosť liečby. Postupnosť akcií pre pacienta je nasledovná:

 • naparovanie pokožky v teplej vode;
 • starostlivé odstránenie horného stratum corneum pemzou;
 • dôkladné vysušenie kože v lézi;
 • aplikácia okluzívneho obväzu s keratolytikom, ako je kyselina salicylová.

Pri mozaikovom zhluku, keď je postihnuté miesto dosť rozsiahle, je lepšie použiť namiesto obväzu náplasť napustenú 40% kyselinou salicylovou.

Táto metóda konzervatívnej liečby rýchlo odstraňuje bolesť, pretože veľké množstvo keratínu je možné odstrániť jedným postupom. Okrem toho, že je táto metóda účinná, je bezbolestná a bez jaziev. Nevýhody konzervatívnej terapie keratolytikami sú pravidelnosť procedúr a dĺžka trvania liečby, ktorá môže trvať niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov. Okrem toho je táto metóda účinná iba v počiatočnom štádiu ochorenia.

fotografia plantárnej bradavice

Prostriedky na plantárne bradavice

Okrem toho sa po liečbe keratolytikami používajú špeciálne prípravky, ktoré majú antivírusové vlastnosti alebo majú kauterizačný účinok pri vonkajšej aplikácii. Zloženie takýchto prostriedkov nevyhnutne zahŕňa zásady alebo kyseliny.

 • Tmavá olejovitá kvapalina na vonkajšie použitie. Môžu ho používať iba dospelí. Nástroj podporuje nekrózu tkaniva, preto by sa mal aplikovať iba v rukaviciach a prísne na léziu. Na ochranu okolitých tkanív musí byť koža okolo patologického tesnenia najskôr namazaná krémom.
 • Riešenie na vonkajšie použitie. Má silný kauterizačný účinok, spôsobuje nekrózu tkaniva.
 • Liečivo na kauterizáciu s pomerne miernym účinkom. Nespôsobuje vážne popáleniny a jazvy.
 • Antivírusový liek najnovšej generácie na rastlinnej báze. Účinne pôsobí ako na povrchu kože, tak aj v hlbších vrstvách dermis.
 • Cytostatikum s kauterizačnými vlastnosťami, čo vedie k nekróze tkaniva.

Použitie cytostatických liekov je ďalším spôsobom konzervatívnej liečby. Najčastejšie používané lieky na báze 5-fluóruracilu. Táto zlúčenina inhibuje delenie buniek blokovaním syntézy DNA.

Liečba patológie v druhej fáze

V druhej fáze sa uchyľujú k hardvérovým metódam zameraným na úplné odstránenie novotvaru, čo je najoptimálnejšia a najúčinnejšia metóda liečby. Všetky z nich majú svoje výhody a nevýhody.

 • Elektrokoagulácia. Vplyv elektrického prúdu cez koagulačnú slučku. Používa sa vtedy, keď koreň klasu nie je hlboký. V opačnom prípade je možná tvorba jaziev. Po zákroku sa na mieste bradavice objaví kôra, ktorá po 7-10 dňoch sama odpadne.
 • Kryodeštrukcia. Odstránenie plantárnych bradavíc tekutým dusíkom pri -196°C. Výsledky závisia od profesionality lekára. Príliš hlboká expozícia vedie k tvorbe jazvy, povrchovej - k relapsu choroby. V mieste expozície sa najprv objaví začervenanie, postupne sa vytvorí malá bublina so seróznym alebo hemoragickým obsahom. Po týždni vyschne. Na jej mieste sa vytvorí kôra. Asi po dvoch týždňoch sama opadáva.
 • Laserové odstránenie (oxid uhličitý, erbium alebo pulzné farbivá). "Zlatý štandard". Kauterizácia tkaniva vrstva po vrstve, vďaka ktorej môže odborník počas postupu upraviť hĺbku expozície. Má výborné kozmetické výsledky, bezbolestnosť a hojenie v priebehu niekoľkých dní. Na mieste expozície sa okamžite vytvorí kôra, ktorá po niekoľkých dňoch zmizne.
 • metóda rádiových vĺn. Odstránenie rádiovým nožom - špeciálna elektróda, ktorá vyžaruje vysokofrekvenčné vlny. Rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch sa v ohnisku expozície vytvorí kôra.

Pri použití akejkoľvek hardvérovej metódy nikdy nedochádza ku krvácaniu, pretože absolútne všetky kauterizujú krvné cievy v čase expozície. Okrem toho vírus nepreniká do krvného obehu, to znamená, že neexistuje riziko vzniku detských lézií.

Základné požiadavky na starostlivosť o ranu po odstránení bradavíc (bez ohľadu na metódu):

 • nezmáčajte niekoľko dní;
 • nerozbíjajte kôry, neotvárajte blistre (po kryodeštrukcii);
 • neošetrujte žiadnymi kozmetickými výrobkami a liekmi, s výnimkou antiseptík;
 • nelepte lepiacou páskou, ale ak je to potrebné, aplikujte voľný sterilný obväz;
 • vyhnúť sa slnečnému žiareniu miesta;
 • nenavštevujte sauny, kúpele, bazény jeden alebo dva mesiace.

Ak sa rana zapáli alebo sa dlhodobo nehojí, je nevyhnutná okamžitá konzultácia s lekárom.

Liečba choroby v treťom štádiu (v pokročilých prípadoch)

Keď novotvar dosiahne pomerne veľkú veľkosť, odstráni sa iba chirurgicky. Bradavice sa vyreže v lokálnej anestézii skalpelom. Na svojom mieste často zostáva jazva.

Osobitná pozornosť je potrebná u pacientov s diabetes mellitus. V ich prípade sa terapia uskutočňuje iba podľa akútnych indikácií. V tomto prípade je potrebná starostlivá nízkotraumatická intervencia, aby sa predišlo vážnym komplikáciám.

Všetci pacienti by si mali pamätať, že samoliečba plantárnych bradavíc nestojí za to. V každom prípade je potrebná konzultácia s odborníkom, ktorý zvolí terapiu podľa štádia ochorenia.

Plantárne bradavice u detí

detské plantárne bradavice

Plantárne bradavice sú bežnejšie u detí ako u dospelých. Je to spôsobené nie úplne posilnenou imunitou. Provokujúce faktory a klinické prejavy ochorenia sa nelíšia od priebehu patológie u dospelých. Existujú však rozdiely v terapii. Plantárna bradavica u dieťaťa si vyžaduje zodpovedný prístup.

Niektorí domáci odborníci odporúčajú počkať asi rok a pol, kým sa novotvar nevyrieši sám, pričom úplne zabudnú, že dieťa môže pociťovať bolesť pri chôdzi, čo zase vyvoláva psychické nepohodlie.

Zároveň by ste nemali experimentovať s receptami tradičnej medicíny, pretože mnohé rastliny môžu vyvolať alergickú reakciu. Neodporúča sa tiež nezávisle vyberať lieky v lekárni, pretože nie všetky sú vhodné na použitie v detstve.

Liečbu plantárnych bradavíc u detí je najlepšie zveriť odborníkovi. Iba on po vyšetrení bude môcť navrhnúť najlepší spôsob, ako sa zbaviť hrotu. Z hardvérových metód pre dieťa je najvhodnejšia kryodestrukcia a laserová terapia, rádiokoagulácia a elektrokoagulácia sa používajú menej často. Chirurgická excízia sa vykonáva iba u starších detí a v lokálnej anestézii.

Okrem lokálnej liečby plantárnej bradavice u dieťaťa je potrebné užívať antivírusové lieky a posilniť imunitný systém. Pomáhajú v tom vitamínovo-minerálne komplexy a imunostimulanty. Dávkovanie všetkých liekov vyberá iba lekár, berúc do úvahy vek dieťaťa a stav chrbtice.

Vlastnosti liečby ťažko odstrániteľných bradavíc

Niekedy sa Pomeranians neustále opakujú, bez ohľadu na to, koľko sú odstránené a bez ohľadu na to, aký spôsob liečby sa používa. V takýchto prípadoch by ste mali nájsť príčinu zníženia lokálnej alebo celkovej imunity a zvoliť typ imunoterapie:

 • fokálna - injekcia antivírusových liekov (interferón), liečba bradavice krémami na báze imikvimodu, ktorý je modifikátorom imunitnej odpovede;
 • všeobecné - indikované pre mozaikový zhluk s pretrvávajúcim priebehom, používajú sa imunostimulačné lieky s nešpecifickým antivírusovým účinkom.

Spôsob liečby vyberá výlučne špecialista, ale všeobecná imunoterapia sa používa len zriedka.

Môže sa plantárna bradavica zmeniť na malígny novotvar?

Choroba je benígna. Chrbtica podlieha malignancii veľmi zriedkavo a iba za prítomnosti traumatických faktorov:

 • časté pokusy o samoodstránenie novotvaru;
 • nekvalifikovaná a neúčinná liečba dermatológa;
 • pravidelná traumatizácia nahromadenia;
 • nadmerné slnečné žiarenie lézie.

Príznaky malígnej transformácie sú:

 • dlhá hojivá rana;
 • časté krvácanie;
 • rýchly rast bradavice;
 • hyperémia a svrbenie v lézii;
 • zmena farby a štruktúry novotvaru.

Aby ste sa neustále netrápili bradavicou, je najjednoduchšie ju raz a navždy odstrániť.

Prevencia

Primárna prevencia spočíva v prevencii infekcie tela ľudským papilomavírusom a pozostáva z niekoľkých pravidiel:

 • dodržiavanie osobnej hygieny a ošetrenie najmenších zranení na koži nohy;
 • liečba hyperhidrózy nôh;
 • starostlivá starostlivosť o nohy (pedikúra, peeling) a pravidelné používanie špeciálnych produktov - hydratačné, zmäkčujúce krémy a liečebné kúpele;
 • nosenie uzavretej obuvi vo verejných kúpeľoch, saunách, bazénoch atď. ;
 • starostlivé spracovanie všetkých vecí (napríklad ponožiek, uterákov), ktoré prišli do kontaktu s hrotom;
 • nákup pohodlnej obuvi na každodenné nosenie, najlepšie z prírodného materiálu (aby sa zabránilo vzniku hyperhidrózy).

Okrem toho je potrebné neustále posilňovať imunitný systém. Zdravý životný štýl, správna výživa, otužovanie, športovanie priaznivo ovplyvní nielen celkový stav, ale aj zvýši obranyschopnosť organizmu.

Sekundárna prevencia je prevencia recidívy ochorenia. Spočíva v užívaní antivírusových a imunomodulačných činidiel.

Príbeh: Ako som vyliečil plantárnu bradavicu?

Hrot sa objavil nečakane. Skôr som si to najprv nevšimol, bral som to ako bezcitnosť a len som sa to snažil odstrániť pemzou. Postupom času som začal pociťovať nepohodlie a bolesť pri chôdzi. Bol som u dermatológa a urobil som veľa testov. Diagnóza ma rozrušila: plantárna bradavica. Počul som, že je veľmi ťažké sa toho zbaviť. Aj s laserom, aj so zamrznutím – každopádne sa skôr či neskôr znova objaví. Dermatológ povedal, že keďže som pravidelne odstraňoval vrchnú vrstvu a nedovolil jej rásť, môžete vyskúšať chemické prípravky. A iba ak sa ukážu ako neúčinné, budete sa musieť uchýliť k odstráneniu radikálnym spôsobom. Choroba bola porazená pomocou mraziacej drogy. Ak Boh dá, nedôjde k recidíve. Doktorka mi teraz odporučila zachovať si imunitu, aby sa opäť neobjavili stavce.