Ľudský papilomavírus (HPV): príčiny, symptómy, liečba a prevencia

Vo svete je na každých 100 obyvateľov 6 až 40 infikovaných ľudským papilomavírusom v závislosti od regiónu a vekovej skupiny. Predpokladá sa, že 90% ľudí sa s ňou počas života stretne, no mnohí sa vyliečia sami. V niektorých prípadoch však môže HPV viesť k tragickým následkom. Prezradíme vám, odkiaľ tento vírus pochádza, ako ho liečiť, prečo je také dôležité absolvovať pravidelné kontroly a nezabúdať na prevenciu.

Bradavice sú hlavným príznakom ľudského papilomavírusu.

Čo je ľudský papilomavírus

HPV znamená ľudský papilomavírus. Zakoreňuje sa v hlbokých vrstvách kože a jeho reprodukcia sa uskutočňuje v horných vrstvách epitelu. Zachytením bunky vírus naruší normálny mechanizmus jej delenia. V dôsledku toho sa vyskytujú novotvary. Ako vyzerajú, môžete vidieť na fotografii.

Typy HPV

Pri ľudskom papilomavíruse je veľmi dôležité určiť jeho typ. Vďaka HPV genotypizácii sa robí predpoveď budúceho ochorenia. Ak existuje niekoľko vírusov, choroba prebieha nepriaznivo.

Ľudský papilomavírus s onkogénnymi a neonkogénnymi genotypmi

Podľa prejavov sú vírusy rozdelené do nasledujúcich genotypov uvedených v tabuľke:

typ HPV

Vplyv na telo

1, 2, 3, 4, 53 a 44

spôsobujú výskyt bradavíc na chodidlách a sú bezpečné z onkologického hľadiska

10, 28 a 49

vyvolať tvorbu plochých bradavíc

21 a 27

spôsobiť rast bežných bradavíc na koži (zriedkavo na slizniciach)

6, 11, 13, 16, 18, 31, 33, 35

vyvolať tvorbu genitálnych bradavíc a papilómov na genitáliách

30, 39, 40, 42, 43, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 61, 62, 67, 68, 69, 70

najnebezpečnejšie typy HPV, ktoré spôsobujú novotvary, ktoré sú klasifikované ako prekancerózne

82

môže spôsobiť rakovinu krčka maternice

58 a 66

nesú priemerné karcinogénne riziko

31, 45, 51, 56 a 66

sa považujú za vysoko onkogénne, pretože môžu spôsobiť rakovinový nádor. HPV typ 51 je u mužov vzácny, ale infekciu môžu prenášať infikovaním svojich partneriek. Tieto typy HPV sa často označujú ako HRC (vysoké karcinogénne riziko).

Ako sa prenáša HPV?

Vírus papilómu sa prenáša iba z človeka na človeka. Hlavná cesta prenosu je sexuálna. Je veľmi ľahké sa ňou nakaziť, keďže vírusové častice sú zanedbateľné, a preto ani kondómy pred nimi nechránia na 100 %, hoci riziko prenosu do istej miery znižujú. Infekcia je tiež možná prostredníctvom bozku alebo domácnosti. Nie je imúnny voči HPV infekcii a deťom (zvyčajne sa vyskytuje počas pôrodu).

Ľudský papilomavírus: príznaky

Mnoho ľudí žije s chorobou dlhodobo a neuvedomujú si jej prítomnosť, pričom pri aktívnom sexuálnom živote sú potenciálnymi prenášačmi. Ako dlho trvá inkubačná doba? Od 5 mesiacov do niekoľkých rokov. Najčastejšie je choroba asymptomatická a po určitom čase sa telo vylieči samo.

Sexuálna kontrola a pravidelné kontroly u lekára ochránia pred infekciou HPV

Vírusy sa aktivujú z rôznych dôvodov: zníženie imunity, choroba, silný stres, po ktorom sa množia a prejavujú. Najčastejšie ľudia objavia problém, keď sa na tele objavia malé bradavice, ktoré sú hlavným príznakom HPV.

Nepriame príznaky ľudského papilomavírusu môžu zahŕňať:

 • pocit prítomnosti cudzieho telesa v ústnej dutine, hltane, hrtane, pažeráku;
 • bolesť počas pohlavného styku;
 • špinenie po pohlavnom styku (pohlavný styk);
 • bolestivosť pri pohybe čriev, stopy čerstvej krvi vo výkaloch (s rektálnou lokalizáciou).

Medzi ženami

Príznaky HPV u žien sú výskyt genitálnych bradavíc. Sú to ploché telesné alebo malé špicaté útvary na vnútornej strane vagíny, vonkajších pyskov ohanbia. Jednotlivé alebo viacnásobné bradavice sa môžu objaviť aj na rukách, nohách, hlave, krku a dokonca aj v ústach na sliznici jazyka. Sú väčšinou bezbolestné. Poskytnite viac psychologického a estetického nepohodlia.

Pri infekcii HPV sa na paži alebo inej časti tela môže objaviť bradavica

U mužov

Pri infekcii nebezpečným vírusom u mužov je možná papulóza penisu a semenníkov. Ide o ružové alebo žlté papilómy, ktoré mierne vyčnievajú nad kožou. Ďalším nepríjemným príznakom HPV u mužov je Bowenova choroba. Sú to útvary podobné červeným plakom, výrastky na žaludi penisu. Papilómy sa môžu objaviť aj na rukách, tvári, chodidlách a iných častiach tela.

Diagnóza ľudského papilomavírusu

Najjednoduchšou diagnostickou metódou je vizuálne vyšetrenie pacienta. Okrem toho sa vykonáva množstvo testov na identifikáciu patogénu. Dnes existuje veľa presných spôsobov, ako identifikovať nielen samotný fakt prítomnosti ľudského papilomavírusu v krvi, ale aj zistiť, do akého typu patrí - nebezpečný alebo neškodný.

Krvný test na ľudský papilomavírus

HPV testy

Zvyčajne gynekológ, urológ alebo dermatológ dáva odporúčanie na testy, ktoré musí pacient absolvovať. Aký zoznam testov na HPV treba absolvovať:

 • Histológia tkaniva- metóda je založená na odbere veľmi malej vzorky tkaniva, ktorá sa pomocou mikroskopu vyšetrí na prítomnosť buniek napadnutých vírusom.
 • Kolposkopia- vizuálne vyšetrenie krčka maternice pomocou špeciálneho zariadenia (kolposkop).
 • PCR- metóda na zistenie DNA vírusu v krvi, slizničnom výtere alebo moči. V zriedkavých prípadoch sa plodová voda stáva materiálom na analýzu. PCR pomáha určiť celkovú vírusovú záťaž (mieru závažnosti ochorenia).
 • Cytologické vyšetrenie- odoberie sa ster z krčka maternice a potom sa vyšetrí. Hlavným kritériom prítomnosti papilomavírusovej infekcie je prítomnosť špeciálnych buniek - koilocytov a dyskeratocytov.

Ale najpresnejší je test Digene. Metóda bola pomenovaná po korporácii, ktorá ju vyvinula. Na výskum sa odoberie tampón z močovej trubice alebo krčka maternice. Počas testu sa analyzujú fragmenty DNA, ktoré určujú kmeň vírusu, jeho koncentráciu a ďalšie ukazovatele.

Ľudský papilomavírus: liečba a lieky

Mnohí sa zaujímajú o: je možné vyliečiť HPV navždy? Bohužiaľ, zatiaľ neexistujú žiadne liečebné režimy, ktoré by dokázali vírus zabiť so 100% zárukou. Výber metódy je určený typom HPV a patológiou, ktorú spôsobil. Ľudský papilomavírus sa spravidla lieči liekmi a nádory sa chirurgicky odstraňujú.

Injekcie antivírusového lieku na liečbu HPV

Antivirotiká

Špeciálne lieky na ľudský papilomavírus blokujú jeho reprodukciu a pomáhajú posilňovať imunitný systém. Takéto antivírusové činidlá sa vyrábajú v rôznych formách: tablety, injekčné roztoky, krémy a masti, rektálne a vaginálne čapíky.

Najúčinnejšie lieky na HPV sú:

 • Balzam na báze rastlinných extraktov, ktorý pomáha odstraňovať papilómy;
 • Sprej s aktivovanou kyselinou glycyrrhizovou, používaný proti vysoko onkogénnym typom vírusu;
 • Imunomodulátor vo forme prášku na intramuskulárnu injekciu na báze kyslého peptidoglykánu zo zemiakových klíčkov;
 • Lokálny imunomodulátor s interferónom alfa-2b, používaný v spojení s inými antivírusovými liekmi;
 • Inosine atsedoben dimepranol - imunostimulant vo forme tabliet;
 • Imunomodulátor a antivírusové činidlo na báze aloferónu-1, ktoré pomáha zbaviť sa onkogénnych a neonkogénnych typov HPV;
 • Liečivo, ktoré má lokálny antivírusový imunomodulačný účinok, pomáha pri sprievodných sexuálnych infekciách;
 • Antiseptický stimulant, ktorý možno použiť zvonka. Doslova sa zahryzáva do infikovaných tkanív a ničí parazitickú mikroflóru.

Na sieti nájdete aj veľa receptov na tradičnú medicínu proti HPV. Môžete ich však použiť až po konzultácii s lekárom, inak riskujete zhoršenie situácie.

Fyzioterapeutické a chirurgické metódy

Pri výrazných príznakoch ľudského papilomavírusu sa liečba uskutočňuje fyzioterapeutickými metódami alebo chirurgickým zákrokom. Nasledujúce postupy pomôžu odstrániť novotvary.

Laserová terapia

Pomocou laseru sa vypália tkanivá novotvaru a vypália sa krvné cievy, čo eliminuje riziko sekundárnych infekcií a zabraňuje krvácaniu. Možné sú však také následky, ako sú vážne tepelné popáleniny a výskyt mokrej rany.

Postup na odstránenie papilómu z kože laserom

Kryodeštrukcia

Rôzne novotvary sú vystavené tekutému dusíku, v dôsledku čoho sú zničené a zmiznú.

Rádiochirurgia

Novotvary sa odstraňujú vystavením vysokofrekvenčným rádiovým vlnám.

Elektrokoagulácia

Papilómy sú vypálené vysokofrekvenčným elektrickým prúdom. Po sedení sa na mieste novotvaru vytvorí chrasta, ktorá po niekoľkých dňoch zaschne a odpadne a pod ňou zostáva čistá pokožka.

HPV a tehotenstvo

HPV v tele dievčaťa sa zvyčajne prejavuje, keď je imunitný systém oslabený, a to aj počas tehotenstva. K aktivácii vírusu v období nosenia dieťaťa prispieva aj zvýšený obsah pohlavných hormónov, na ktoré reaguje. Mnoho žien zažije HPV prvý a poslednýkrát počas tehotenstva.

Ľudský papilomavírus sa často vyskytuje u tehotných žien

Je možné bezpečne skombinovať HPV a tehotenstvo? Vo väčšine prípadov môžu, ale veľa závisí od typu vírusu. Napríklad typy 6 a 11 vírusu vyvolávajú výskyt genitálnych bradavíc na genitáliách matky. Ich prítomnosť môže spôsobiť papilomatózu hrtana u novorodenca. Cisársky rez však znižuje pravdepodobnosť infekcie 5-krát.

Aby ste minimalizovali riziko infekcie počas tehotenstva, mali by ste sa na to pripraviť. Je potrebné zvýšiť imunitu a absolvovať potrebné testy, vrátane testovania na HPV. Potom bude plánovanie tehotenstva úspešné. Ak sa zistia problémy, znamená to, že sa musíte liečiť pred počatím.

Prevencia HPV

Metódy prevencie ľudského papilomavírusu zahŕňajú množstvo klinických odporúčaní, ktoré by mal dodržiavať každý dospelý. Tie obsahujú:

 • Kontrola sexuálneho života – najväčšia pravdepodobnosť nákazy nastáva pri neustálom striedaní partnerov. Je potrebné pripomenúť, že HPV sa prenáša aj orálnym sexom.
 • Chránené pohlavie – kondómy nezaručujú úplnú ochranu, pretože častice HPV sú veľmi malé a môžu preniknúť do materiálu. Ale vo väčšine prípadov znižujú riziko prenosu na minimum.
 • Hygiena na prevenciu ľudského papilomavírusu
 • Osobná hygiena – nedovoľte nikomu, dokonca ani ľuďom, ktorých poznáte, používať váš telový uterák.
 • Pravidelné návštevy gynekológa alebo urológa - okrem absolvovania vyšetrenia je potrebné pravidelne absolvovať HPV skríning (napríklad v lekárskom laboratóriu).

HPV vakcína

Očkovanie pomáha posilniť imunitný systém a poskytuje spoľahlivú ochranu pred ľudským papilomavírusom. Najefektívnejšie je to urobiť pred začiatkom sexuálnej aktivity. Doteraz boli vyvinuté dve vakcíny na ochranu proti HPV:

 1. Liek účinný proti typom 6, 11, 16 a 18 vírusu je povolený vo väčšine štátov a v niektorých z nich (Nemecko, USA, Francúzsko) je zahrnutý v pláne povinného očkovania.
 2. Liek na prevenciu infekcie 16 a 18 typmi HPV prechádza klinickými skúškami.

Očkovanie sa vykonáva v troch fázach. Interval medzi prvou a druhou injekciou je dva mesiace, posledná injekcia sa podáva po ďalších štyroch mesiacoch. Účinnosť v prípade troch injekcií je 95-100%.

Vakcína proti ľudskému papilomavírusu

K dnešnému dňu existujú dôkazy o tom, že aktivita vakcíny je dlhodobo udržiavaná a preočkovanie nie je potrebné. Medzi vedľajšie účinky pri zavádzaní vakcíny, začervenanie a opuch v mieste vpichu, sa rozlišuje mierne zvýšenie telesnej teploty.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) poukazuje na vysokú účinnosť a bezpečnosť očkovania proti HPV. Vždy je lepšie chorobe predchádzať, ako s ňou neskôr bojovať.